Menu

Gripten Kurtulmanın Yolu Nedir? Gribin Bir Numaralı Düşmanı Nedir ?


gripten-korunmanin-yollari

Grip hastalığı hakkında kısa bilgi

Özellikle kış aylarında, büyük küçük herkesi etkisi altına alan hastalıkların başında grip gelmektedir. Çocukların okullarda, oyun alanlarında, servislerde; yetişkinlerin de kampüslerde, gittikleri mekanlarda veya kalabalık ortamlarda gerçekleştirdikleri seyahatlerde çok çabuk kapma ihtimalleri olan bu hastalık; daha öncesinden grip hastalığına yakalanan kişilerin aynı ortamda hapşırmalarıyla, ellerindeki virüslerin bir yerlere dokunarak başka alanlara sıçramasıyla veya ağız açık şekilde öksürmeyle kapılabilmektedir.

Gripten korunmak ve kurtulmak için 10 öneri

1) Mikroplar aksırma ve hapşırmayla bulaşacağı için, bu tip durumlarda ağzınızı kapatma ihtiyacınızı asla elinizle karşılamayın. Çünkü gün içerisinde en çok kullandığınız organlarınızdan biri eliniz olduğu için dokunduğunuz her alana mikroplarınızı bırakmanız mümkündür. Ağzınızı kapatmanız gerektiğinde yanınızdaki peçeteden yararlanmanız önerilmektedir.

2) Bulunduğunuz ortamda hasta insanlar varsa veya ortam çok havasızsa, virüslerin etkisinden kurtulabilmek adına sık sık temiz havaya çıkıp temiz bir oksijen çekmeniz önerilir.

3) Eğer hali hazırda grip hastasıysanız veya yanınızdaki kişilerde grip virüsü var ise, asla ellerinizi suratınıza sürmemeniz önerilir. Çünkü grip virüsünün vücuda giriş noktası burnumuz, ağzımız ve gözlerimizdir.

4) Grip salgını olduğu dönemde en dikkat etmeniz gereken yerleriniz ellerinizdir. Özellikle dışarıdaysanız her daim ellerinizi dezenfekte etmeniz sizin için en sağlıklı olanıdır. Yıkama imkanınızın bulunmadığı durumlarda antibakteriyel ıslak mendillerle ufak bir temizlik yapmanız yeterli olacaktır.

5) Vücudunuzun hastalığa karşı bağışıklık kazanması, doğal etkili ürünlerle mümkündür. Bu yüzden hastalık salgını olan dönemlerde sık sık gribe karşı etkili meyveler yiyerek, sebzeler tüketerek, bitki çayları yaparak vb. önlemleri alarak grip hastalığını teğet geçmeniz mümkün olmaktadır.

6) Vücuttan terleyerek zararlı toksinlerin de atılabilmesi durumu olabildiğinden, hasta olduğunuzda ya da hastalık salgını dönemlerinde bol bol spor yapmanız önerilir. Hızlı yapılan egzersizlerde sırasıyla kan hızlı bir şekilde kan pompalamaya başlar, bunun devamında hızlı nefes alıp vermeye başladığınız için akciğerlere hızlı bir şekilde oksijen taşınmasına neden olmaktadır. Bu durum sonuç olarak vücudun daha sıcak olmasını ve hücrelerin içerisinde bulunan virüslerin sıcaktan ölmesine sebep olur.

7) Grip hastalığı için en önemli çarelerden biri de sık sık ve bol su tüketmektir. Su vücuda girdiğinde temizleme işlemi gerçekleştiği için vücuttaki zararlı durumları da ortadan kaldırabilme gibi bir etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle sağlık uzmanları, grip vb. hastalıklardan korunmak için bireylere bol bol su tüketmelerini öğütlemiştir.

8) Vücut için zaten normal şartlarda da aşırı zararlı ürünlerden biri olan alkolü hastalık süreçlerinde asla kullanmamanız gerekmektedir. Çünkü zaten hasta olan veya hastalık tehdidi altında olan bünyelerin bağışıklık sistemi zayıflamışken ekstradan bir de alkol içerek bağışıklığı iyice zayıflatmanın bir anlamı bulunmamaktadır.

9) Tıpkı alkol gibi tüketilmemesi gereken bir diğer durum da sigaradır. Vücudu susuz bırakan, baş ağrısı yapan, ciğerleri kirleten ve hasta olmaya kişiyi çok açık hale getiren sigarayı grip hastalıkları gibi durumlara yakalanmamak için mutlaka bırakmak gerekmektedir.

10) Son olarak gripten korunma yolları adına söylenen çok basit bir olgu, sıklıkla yoğurt tüketilmesidir. İmkan bulunan her gün 1 kase miktarındaki yoğurt tüketilirse, kişinin grip olma veya benzer hastalıklara yakalanma riski yüzde yirmi beş kadar miktarda düşürülebilmektedir. Bunun yanında gripten kurtulmak için limon da oldukça etkili bir hastalık önleyicidir. Limonla yapabileceğiniz en etkili yöntem, iki çorba kaşığı miktarındaki limon suyu ile yarım çay bardağı miktarındaki suyu karıştırdıktan sonra bu suyu boğazınıza gelecek şekilde gargara yapmanızdır. Gripten kaynaklanan mikrop birikmelerini bu şekilde kırmanız mümkün olacaktır.
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. esila
  3. nur
  4. mustafa güçlütürk
  5. kezban
  6. zottir

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.