Menu

Gözaltı morluklarına bitkisel çözüm önerileri


Gözaltı morlukları neden olur?

361199185_bf8ce98425_b

Gelin öncelikle göz altı morluklarına sebep olan durumlara bir göz atalım:

-Uykusuzluk

-Fazla uyumak

-Stres

-Aşırı yorgunluk

-Burun alerjileri

-Egzama gibi sürekli kaşınmaya sebep olan durumlar

-Cildi tahriş eden makyaj malzemeleri

-Güneşe maruz kalma

-Yaşlanma

Bazı durumlarda koyu halkaların sebebi genetiktir ve bu halkaları tedavi etmek pek mümkün değildir. Ancak bu halkalar belli bir yaştan sonra kendiliğinden kaybolabilir.

Gözaltı morlukları nasıl geçer? Gözaltı morlukları için bitkisel tedavi yöntemleri

1) Tatlı badem yağı

Göz altlarınıza az bir miktar tatlı badem yağını masaj yaparak nazikçe yedirin. Bir gece bu şekilde bırakın ve ertesi sabah yıkayarak temizleyin. Bu işlemi, göz altındaki morluklar yok olmaya başlayana dek her gece yatmadan önce uygulayabilirsiniz.

Bademde oldukça yüksek miktarda E vitamini bulunmaktadır ve badem yağı bu yüzden cildi nemlendirici ve besleyici özelliği olan bir yağdır. Bu sebeple göz altındaki morlukların oluşumunu hafifletebilir. Ancak dikkat etmeniz gereken konu, özellikle tatlı badem yağı almaktır zira acı badem yağı cilde uygulanmaz.

5081954872_021e68ccb7_b

2) Argan yağı

Birkaç damla argan yağını alın ve yüzük parmağınızı ya da serçe parmağınızı kullanarak göz altlarınıza tampon hareketlerle nazikçe yedirin. Yıkamayın. Bu işlemi geceleri uyumadan önce tekrarlayabilirsiniz.

Argan yağı çok hafif formda bir yağdır ve cilt tarafından kolaylıkla emilir. E vitamini açısından son derece zengin olan bu yağda cildi iyileştiren antioksidan maddeler de bulunur ve göz altındaki deriyi iyileştirerek canlılığını ve parlaklığını geri kazanmasına yardımcı olur. Kırışıklıkların ve kaz ayağı görünümünün de önlenmesine yardımcı olur.

3) Elma sirkesi

Bir çorba kaşığı suyla seyreltilmiş elma sirkesi bu işlem için yeterlidir. Bir kulak pamuğu alın ve pamuğu sulandırılmış elma sirkesine daldırın, ardından gözlerinizin altına sürün. Kendiliğinden kurumaya bırakın. Bu işlemi günde iki defa yapmanız yeterli olacaktır.

Elma sirkesinde bulunan vitamin, mineral ve enzimler, göz altı bölgenizin yenilenmesine ve beslenmesine yardımcı olur. Yalnızca birkaç günde göz altı morluklarınızın geçtiğini görebilirsiniz. Ancak işlemi uygularken gözlerinizin içine elma sirkesi kaçırmamaya dikkat edin.

4) Hindistan cevizi yağı

Birkaç damla doğal Hindistan cevizi yağı bu işlem için yeterli olacaktır. Yağı parmaklarınızla nazikçe göz altınıza uygulayın, saat yönünde ve saat yönünün tersinde hareketler yaparak masaj yapın. Bir gece bu şekilde bekleyin. Bu işlemi her gece uyumadan önce tekrarlayın.

bottle-liquid-clean-equipment-159403

Hindistan cevizindeki besleyici ve nemlendirici bileşenler cilt sağlığınızı iyileştirecek ve göz altınızdaki morlukların yok olmasına da yardımcı olacaktır.

5) Salatalık

Bir adet taze salatalığı ince dilimler halinde doğrayın ve dilimleri buzdolabına koyup yarım saat bekletin. İki dilim alın ve gözlerinize koyun, mor bölgelere tamamen temas ettiğinden emin olun. 10 dakika boyunca dilimleri gözünüzde bekletin ve sonra gözlerinizi soğuk su ile yıkayın. Bu işlemi bir hafta boyunca günde iki kez uygulayabilirsiniz.

Salatalıkta pek çok antioksidan madde bulunmaktadır ve bu maddeler göz altı morluklarının yok olup cilt sağlığının iyileşmesine yardımcı olurlar.

6) Domates

1 çay kaşığı domates suyu ve 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın ve bu karışımı göz altı morluklarınıza sürün. 10 dakika boyunca bekletin ve ardından soğuk su ile yıkayın. Bu işlemi 2-3 hafta boyunca günde iki kez uygulayabilirsiniz.

food-wood-tomatoes

Domateste likopen maddesi bulunur ve bu madde cilt sağlığı için son derece yararlıdır, ayrıca cildi hasardan korur. Ancak eğer hassas bir cilde sahipseniz karışıma bir çay kaşığı gül suyu eklemeniz sizin için daha iyi olacaktır.

7) Yeşil çay

2 adet poşet yeşil çayı alıp suya daldırın, daha sonra bir süre buzdolabında bekletin. Soğuk çay poşetlerini alın ve 15 dakika kadar gözünüzde bekletin. Daha sonra yüzünüzü yıkayın. Göz altınızdaki morluklarda gözle görülür değişme olana dek bu işlemi günde bir kez tekrarlayabilirsiniz.

Göz altı morlukları, gözünüzün altındaki kan damarlarının genişlemesinden kaynaklanıyor olabilir. Yeşil çay ise bu damarların küçülmesine yardımcı olur ve böylece göz altı morluklarının azalmasını da sağlamış olur. İşlemden sonra gözleriniz de daha rahatlamış ve ferah hissedecektir.

8) Gül suyu

İki adet makyaj pamuğu alın ve pamukları gül suyuna daldırın. Ardından pamukları gözünüze yerleştirin ve 15 dakika kadar bekleyin. Daha sonra soğuk su ile yıkayın. Sonuç alabilmek için dört hafta boyunca bu işlemi her gün uygulayın.

Gül suyunda antioksidan maddeler bulunur, bu maddeler cilt hücrelerinin güçlenmesine ve yenilenmesine yardımcı olur, böylece göz altı morluklarının görünümünde hafifleme yaşanır.

9) Patates

Çiğ patatesi rendeleyin ve suyunu alın. İki adet makyaj pamuğunu alıp bu patates suyuna daldırın. Pamukları göz altınıza yerleştirin ve tüm bölgeyi kapladığından emin olun. 10 dakika boyunca bu şekilde bekleyin ve daha sonra gözlerinizi soğuk suyla yıkayın. Bu işlemi 2-3 hafta boyunca her gün iki kere uygulayabilirsiniz.

Patateste nişasta, enzimler ve C vitamini bulunur. Tüm bu bileşenler cildinizi besler ve göz altınızdaki mor halkaların giderilmesine yardımcı olur.

10) Zeytinyağı

Birkaç damla zeytinyağını alın ve dairesel hareketlerle göz altlarınıza yüzük parmağınızla bir iki dakika boyunca masaj yaparak yedirin. Bir gece bu şekilde bekletin ve ertesi sabah yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Bu işlemi her gece yatmadan uygulayabilirsiniz.

olive-oil-1596639_960_720

Zeytinyağının içinde antioksidan ve iltihap önleyici özelliği bulunan birçok madde vardır ve bu maddeler göz altındaki derinin sağlığını korumasına yardımcı olur. Ayrıca zeytinyağındaki sağlıklı yağ asitleri de derinin ihtiyaç duyduğu nemi ve besinleri sağlar ve göz altı morlukları hafifler.

Kaynaklar:

http://www.stylecraze.com/articles/simple-ways-to-remove-dark-circles-completely/#gref

 
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. betu
 3. şirin
  • sıla
 4. tugba
 5. ceyda
  • Anonim
 6. filiz
 7. hande
 8. seçil
 9. gunes
 10. çalışkan kız
 11. çiçek
 12. şehmus
 13. şeyma
 14. morluklardan kurtulmak istiyorum
 15. KÜBRA
 16. tuana
 17. merve
 18. büşra
 19. ali
 20. seçiL..
 21. ali
 22. yaren_esra
 23. ebru
 24. r.Naaz
 25. azbiye
 26. özlem
 27. elif
 28. FATOS
  • Ozge Divrikli
 29. mine
 30. Nazife
 31. ilknur
 32. özlem
 33. neslihan
 34. Mesut Elçi
 35. gizmo

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.