Menu

Göz nezlesi nedir ve tedavisi


göz nezlesi1

Göz nezlesi çok rahatsızlık veren bir hastalıktır. Sürekli akan, kaşınan ve kızaran gözler ile dolaşırsınız.

Göz nezlesi göz küresi üzerinde bulunan ince zarda meydana gelen iltihaplanmadır. Kızarıklık, kaşıntı, gözyaşı ve çeşitli ağrılar ile ortaya çıkar.

Alerji, bakteri veya kimyasal reaksiyonlar ile oluşabilir. En kötü olan yanı göz nezlesinin bulaşıcı olmasıdır.

göz1


Göz nezlesi belirtileri nelerdir?

Gözün içinde oluşan batma hissi, kaşıntı ve kızarıklıklar.

Sabahları göz kapaklarının birbirine yapıştıran çapaklanmalar. Sarı ya da şeffaf akıntılar.

Yanma, batma hissi ve parlak ışıkta göz acıması.

Arpacık gibi göz sorunlarında genelde batma hissi, yanma ve şişmeler oluşabilir. Bu nedenle mutlaka bir hekime danışmak gereklidir. Üstelik göz nezlesi hafife alınmaması gereken bir rahatsızlıktır. Gözde çok ciddi hasarlar yaratabilir. Tedavisinde çeşitli merhemler ve antibiyotik kullanılabilir.

göz2


Göz nezlesi tedavisi nasıl yapılır?

Enfeksiyon riski taşıyan göz nezlesinde göz akıntısından numune alınır. İçerdiği bakteri tanınmaya çalışılır. Sonrasında çeşitli solüsyonlar, merhemler veya antibiyotik tedavisi yapılır. Genelde hastanın kullandığı yastık, havluların başkası ile teması engellenmelidir. Doktor tedavisi süresince makyaj yapmak, lens takmak engellenir. Genelde 10-15 gün içinde hasta tedavi olur nadiren 1 ay kadar tedavi sürebilir. Kesinlikle hekim kontrolü altına alınmalıdır çünkü korneaya zarar veren rahatsızlıklardandır.

göz4


Göz nezlesinden korunma yolları

Göz nezlesi genelde çok tozlu veya pis ortamlarda hızla yayılır. Kalabalıkta veya ortak kullanım alanlarında hızla yayılır. Hijyen bu rahatsızlıkta en önemli konudur. Ortak kullanılan havuzlar, havlular, yastık, yorgan, makyaj malzemesi, telefonlar, klavyeler ile hızla yayılır. Bu nedenle göz nezlesinden korunmak için bunlara dikkat edilmelidir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.