Menu

Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir ?


Göz kuruluğu nedir?

Tıbbi olarak ”keratokonjonktivitis sikka” olarak adlandırılan göz kuruluğu, gözlerdeki göz yaşı üretiminin azalmasından ya da gözdeki suyun kalitesizleşmesinden meydana gelmektedir. Genel olarak yaş ilerlemesine bağlı olarak saçlarımızda ve cildimizde de bozukluklar olabildiği gibi gözlerimizde de kuruluklar meydana gelebilir. Bu durum sadece yaş ilerlemesiyle değil ortam şartlarına ve kullanılan ilaçların tepkimesiyle de meydana gelebilir. Gözün içindeki sıvı tabakalar göz yaşı sayesinde gözü koruyacak kıvamda olurlar.

Ancak bu sıvıda azalma gözlendiğinde gözler yavaş yavaş kurumaya başlar ve bu kuruluk sonrasında gözlerdeki tabakalar kuruyarak gerilmeye başlar. Gerilmeler sonucunda gözlere yakın bölgelerdeki kılcal damarlar çatlar; batmalar, ağrılar ve göz kanlanmaları meydana gelebilir. Yaşanan bu rahatsızlıklar görüş kalitemizi de bozarak görme bozukluklarına dahi yol açabilir. Kuruluğun yaşandığı bu tabakaların her birinin birbiriyle bağlantısı vardır.

Gözyaşı suyunu oluşturan üç etmen olan su, mukoza ve yağdan herhangi birinde bir sorun ya da eksiklik olduğunda diğer ikisi de birbirinden etkilenir ve göz kuruluğu meydana gelir. Normal süreçte bu üç etmenin oluşturduğu yapı gözümüzü her kırptığımızda göz kapağının yardımıyla göz kapağının altında kalan tüm kısımlara yayılır ve gözün normal neminde kalmasını sağlar. Göz kuruluğu için herhangi bir ilaç alınmazsa ya da bir önlem alma gereksinimi hissedilmezse gözde oluşan hasarlar kalıcı hale gelebilir.

Göz kuruluğunun nedenleri

Aşırı derecede alkol tüketimi

Aşırı derecede sigara tüketimi

Depresyon süreci geçirme

Depresyon süreci için antidepresan ilaçları kullanma

goz-kurulugunun-nedenleri

Hormon tedavisi geçirme

Uyku hapı kullanma

Akne problemleri için akne önleyici ilaçlar kullanma

Alerji problemleri

Göz rahatsız edebilecek sertlikteki havalara uzun süre maruz kalma

Hipertansiyon hastalığına sahip olma

Çok uzun süre bilgisayar başında iş yapma

Çok uzun süre televizyon izleme ya da kitap okuma

Gözü yorucu süreçler geçirdikten sonra gözleri hiç dinlendirmeme

Hormon tedavisi görme

Sık sık ağrı kesici ilaç kullanma

Göz kuruluğu nasıl geçer?

En kolay yöntem olarak suni göz yaşı kullanılabilir.

Toplu taşımalarda ve kapalı ortamlarda havalandırmanın bulunduğu alanlarda gözle çok temas edecek şekilde bulunulmamalıdır.

Bol bol su içerek vücudun su ihtiyacı eksik bırakılmamalıdır.

Kapalı bir odada ya da bölümde bulunuyorsanız odayı ve havayı nemli tutabilecek işlemler yapılmalıdır.

Güneş ışınlarının gözü rahatsız edeceği ihtimali göz önünde bulundurularak güneşli havalarda mutlaka güneş gözlüğü takılmalıdır.

Gece uyunacak olunan odada nem oranına dikkat edilmelidir.

goz-kurulugu-tedavisi

Bilgisayar karşısında yapılan işlerde mümkün olduğunca bilgisayara karşı mesafeli oturarak ışıktan gözün rahatsız olmaması sağlanmalıdır.

Aynı şekilde bilgisayar başında çok uzun süre vakit geçiriliyorsa mutlaka ara verilip gözler dinlendirilmelidir.

Dinlendirici gözlük kullanılıyorsa mutlaka kaliteli camlardan gözlükler tercih edilmeli, plastik içeren gözlükler kullanılmamalıdır.

Rüzgarlı havalarda gözünü koruyacak şekilde yürümeli, mümkünse gözlük takılmalıdır.

Göz kuruluğu için bitkisel çözümler

Aloe vera : Gün içerisinde kuru gözlere aloe verayla göz kapaklarının üzerinden sabah ve akşam olmak üzere ikişer kez masaj yapılması kuruluk için son derece faydalı bir yöntemdir.

Rezene tohumu çayı : Bu çayın bir çok ilaçtan daha etkili doğal bir yöntem olduğu söylenmektedir. 1 tatlı kaşığı miktarındaki rezene tohumu çayını 1 bardak kaynar suyun içerisine ekledikten sonra 15 dakikalık bir süreyle çayın özünü suya salmasını bekleyebilirsiniz. Daha sonra bu suyun ılımasıyla birlikte bir pamuğu bu suyun içine daldırıp gözün üzerine koyulmalıdır. Her gün bu işlem pamuk gözün üzerinde kuruyana kadar bekleyerek gerçekleştirilmelidir.

Hint yağı : Hint yağı özellikle göze kaçan ve kuruluk yapan yabancı maddelerin gözden atılmasına ve gözde kuruluktan dolayı hasar görmüş kılcal damarların onarılmasına son derece yararlı olan bir bitkisel üründür. Hint yağı, gözler kapatılarak göz kapağının üzerine Hint yağı sürülmesiyle uygulanabilmektedir. Bu yağ sürüldükten sonra göz bölgesi uygun bir bezle sarılıp kapatılarak 2 saate varan bir süreçle yatıp dinlenilmesi gerekir. Bu süreçin 10 gün kadar tekrarlanmasıyla göz kuruluğunda ciddi bir iyileşme süreci meydana gelecektir.

Deniz ürünleri : Göz kuruluğunu gidermede yardımcı olacak Omega-3 enzimlerini içeren somon, uskumru, lüfer vb. yağlı balıkları tüketmek gözümüzün sağlığına kavuşması için gereken süreci hızlandıracaktır.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.