Menu

Glucosamine Nedir ? Ne İşe Yarar ?


glucosamine-nedir-ne-ise-yarar

Glucosamine nedir?

Türkçesi “glukozamin” olan bu hap şeklindeki takviye, ağırlıklı olarak kireçlenme tarzı hastalıkların tedavisinde ve eklem ağrılarının giderilmesi için kullanılmaktadır. ABD’de özellikle vücut geliştirme sporu için takviye besin olarak çok uzun yıllardan beri kullanılan glucosamine, son yıllarda Türkiye’de de aynı şekilde vücut geliştiren bireyler tarafından sıklıkla kullanılan bir ürün haline gelmiştir. Glucosamine, içerik olarak bir amino-şeker enzimidir. Bu amino şeker, denizde yaşayan kabuklu hayvanların kendisinden elde edilmektedir. Eklem ağrılarına iyi gelen içeriği sayesinde, spor sonrası eklem yapılarında meydana gelen ağrıların ve sızıların giderilmesi için son derece etkili bir kapsüldür. Eklem ağrılarının dışında kalça bölgesinde oluşan ağrılar için de kullanılabilen glucosamine, bu tip ağrısal problemler için ciddi bir önleyici kaynak niteliğini taşımaktadır. Glucosamine, vücuttaki etkisi için “kondroitin” adı verilen bileşikle ortaklaşa bir yapıda çalışmaktadır. Bu iki yapı taşı, vücudumuzda yer alan bağ dokularını oluşturan temel yapıların içeriğinde görev olarka bu oluşumlara takviye niteliğindedir. Dolayısıyla eklem yapılarının da bileşiğinde olmazsa olmaz olan ürün glucosamine’dir. Glucosamine’in içeriğinde yer alan bileşkenler, osteoartrit (kireçlenme hastalıkları ve buna benzer diğer eklem hastalıkları) gibi sağlık problemlerinin vücutta yarattığı olumsuz etkileri yok etmekte oldukça güçlü bir yapıdadır ve bu bileşkenlerin ayrıca vücuttaki kıkırdak yapısını daha da güçlendirerek olası problemlerin yaşanma riskini ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Glucosamine’in kimyasal içeriğine bakıldığında, oldukça basit bir moleküler yapıda olduğu görülmektedir. Piyasadaki en yaygın kullanılan glucosamine formları; glukosamin hidroklorid, glukosamin sülfat ve N-Asetil glukosamin olarak üç farklı gruba ayrılmıştır. Özellikle glukosamin sülfat, baştan beri anlattığımız kireçlenme sorunlarında çok iyi bir tedavi edici içerik özelliğini taşımaktadır. Vücuttaki kıkırdak sağlığı için kullanılmak üzere üretilen glikosaminoglikon’lar üretilirken vücut glucosamine’e büyük ihtiyaç duyar.

Glucosamine’in görevleri

Glucosamine; vücutta tırnak, deri, kemik, göz, tendon bağlarının (vücuttaki kasların kemiklerle yapışık hale gelmesini gerçekleştiren yapılar) ve ligamentlerin (birbirinden ayrı organların birbirine yapı olarak bağlanmasını ve aynı şekilde kemiklerin de birbirlerine bağlanmasını sağlayan yapı) oluşturulmasında etkin rol oynamaktadır.

Eklemlerdeki ana madde olan glucosamine, bu eklemlerin etrafında yer alan kıkırdak bileşkelerinin yaratılmasını sağlayan içeriktir.

glucosamine-icerigi

Kıkırdağın yapısı gereği ihtiyacı olan kükürtün (sülfür olarak da adlandırılır) kıkırdağa girişi glucosamine sayesinde yapılmaktadır.

Normal süreçlerde kullanılan herhangi bir ağrı kesici ilaç, iltihap giderici herhangi bir ilaç ya da plasebo denilen ilaçlarla kıyaslandığında glucosamine’in çok daha iyi bir ağrı kesici ve iltihap giderici yapılan tetkikler sonucunda kanıtlanmıştır.

Vücutta glucosamine eksikliğinin sonuçları

Glucosamine, vücut yapısında doğal olarak bulunan bir içeriktir. Bu madde, insan iskeletindeki eklem yapılarının çevresinde bulunur ve eklemleri koruyucu bir görev üstlenir. Bu eklem çevresindeki dokuların oluşması da glucosamine sayesinde gerçekleşmektedir. Bu yapılanmanın oluşmasında görev alan proteoglikanların beslenme süreci glucosamine’lerin düzgün çalışması sayesinde olur. Herhangi bir glucosamine eksikliği durumunda ilk olarak eklemler etkilenecek ve güçsüz duruma düşeceklerdir. Bu durum önemsenmediği ve glucosamine takviyesi alınmadığı takdirde eklemlerde ciddi bir güç kaybı ve ciddi derecede sayılabilecek hastalıklar meydana gelmektedir. Bu ciddi hastalıklara verilebilecek ve glucosamine eksikliğinde en çok görülen örnek kemik çıkıntısı rahatsızlığıdır. Kemik çıkıntısı problemleri, çok uzun sürelerde kemiğe uygulanan bir baskı sonucunda oluşmaktadır. Glucosamine eksikliği çoğunlukla yaş ilerledikçe meydana gelir çünkü ilerleyen yaşlarda insan bünyesi eski aktifliğinde çalışamadığı için vücudun ihtiyaç duyduğu glucosamine miktarını üretemeyecek hale gelmektedir. Ve bu durum da doğal olarak glucosamine eksikliğinden kaynaklanan ciddi eklem hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır. Tüm bu sebeplerden ötürü özellikle kadınların (glucosamine eksikliği erkeklere oranla kadınlarda daha çok meydana gelmektedir, bunun sebebi kadınların kemik yapısının erkeklere göre daha güçsüz bir yapıda olmasıdır) ilerleyen yaşlarında glucosamine takviyesi kullanmaları gerekmektedir. Bunun dışında tabi ki erkeklerin de olası bir eksikliğe karşı doktor kontrolünde ilerleyen yaşlarda glucosamine taksiyesi kullanmak sağlıkları için lehlerine bir durum arz edecektir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.