Menu

Gıda Zehirlenmelerinde ilk yardım


gıda zehirlenmesi

Gıda Zehirlenmelerinde ilk yardım

Gıda zehirlenmesi bozulmuş yiyeceklerde olan bakteri ve mikroorganizmalar nedeni ile oluşur.

Genellikle başlıca belirtiler, yutkunmada güçlük, mide bulantısı, kusma ve midede kramplar şeklindedir.

Özellikle gençler, bebekler ve yaşlılarda ağır seyredebilen bir rahatsızlıktır.

Gıda zehirlenmesi nedenleri

Gıda zehirlenmesinde izlenecek en iyi ilk yardım yöntemi, ne yedikten veya ne yaptıktan sonra zehirlenmenin başladığıdır. Bu bilgi verildiğinde tedavi daha kolay yapılmaktadır. Gıda zehirlenmesine neden olan en önemli bakteriler üç tanedir.

Stafilokok Basili ; Genelde tatlı ve tuzlu yiyeceklerde ürer. Pişmeyen yiyecekler sıcakta bırakılırsa hızla bakteri üremeye başlar. Sulu ishal, karın ağrısı ve kusma hızla başlar. Yaklaşık yiyecek yenildikten bir saat içinde belirtiler hızlanır. Çok fazla sıvı kaybı yaşandığından 4 yemek kaşığı şeker, 1 çay kaşığı tuz ilave edilmiş bir litre su sürekli olarak içilmelidir.

Koli Basili ; Koli Basili büyükbaş hayvanların dışkısından ürer. Ekinlerin sulandığı suya karışabileceği gibi ete de karışmış olabilir. Hızla ince bağırsağa etki eder. Bağışıklık sitemimiz bu bakteriyi yok etmeye çalışırken bağırsak yüzeyi zarar görür ve kan bu noktadan dışkı ile çıkmaya başlar. Bu tip durumda hemen bir sağlık merkezine başvurulmalıdır. Çünkü kana bulaşarak bütün vücuda yayılabilir.

Salmonella; Kümes hayvanları, sığır eti özel salata soslarından bulaşabilir. Hatta tavuk yumurtasına tutunabilir. Tedavi hemen yapılmazsa, sindirim borusunda delikler açılabilir. Özellikle gençler ve yaşlılar için çok tehlikeli bir bakteridir. Bu bakterinin tedavisinde antibiyotik ve serum uygulanmaktadır.

Gıda zehirlenmesi tedavisi

Sürekli ve tekrar eden kusmalar, uzun süren ishal, ateşin olması ve karın ağrısı bir arada olursa hemen hekime başvurulmalıdır. Hastaya bol su içirilmeli ve ishali durduracak ilaç verilmemelidir. Çünkü ishal vücudun bakterilerden temizlenmesini sağlar. Gıda zehirlenmelerinde alınan bakteriye göre tedavi uygulandığından hasta hemen tıbbi bir merkeze götürülmelidir. Kendi aklınıza göre hastaya antibiyotik verilmemelidir. Kusma ve ateş yüksekliği 2 gün kadar sürdüyse hekime gözükülmelidir. Gıda zehirlenmesi yaşamamak için yiyecekler yüksek ısıda pişirilmelidir. Açıkta olan gıdalardan uzak durulmalıdır. Sebze ve meyveler çok iyi yıkanmalı hatta sirkeli suda bekletilmelidir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.