Menu

FSH ve LH nedir


fsh ve lh nedir

FSH ve LH hormonları kadın ve erkeklerde cinsel hormonları ve kadında yumurta, erkeklerde sperm oluşmasını sağlar. Beyinde bulunan hipofiz bezinden salgılanırlar. Bu iki hormon hayatımız için çok önemlidir.

FSH hormonu nedir?

Hipofiz bezinden salgılanan FSH hormonu, folikül uyarıcı hormon olarak bilinir. Hipofiz bezinden salgılanarak, erkeklerde spermin yapıldığı seminifer tüplerde, kadınlarda yumurtalıklarda folikülleri uyararak sperm ve yumurtanın büyümesini sağlar.

Menopozda, klinefelter ve turner sendromunda FSH hormonları artar. Ergenlik öncesi dönemde, hipofiz bezinin yetersiz çalıştığı durumlarda FSH hormonu düşer. FSH hormon düzeyi, kan tahlili ve idrar tahlili ile ölçülür. Çocuğu olmayan kadınlarda adetin 3. Günü yapılan bir tahlildir. FSH değerinin 0-5 arası olması beklenir. Değer 10’un üzerindeyse tehlikeli kabul edilir. 10’un üzerinde olan FSH, hamile kalmayı zorlaştırır, FSH ne kadar yükselirse o oranda hamilelik şansı düşer. FSH değeri düşürülmesi için doktorların verdiği ilaçlar vardır.

fsh ve lh

LH hormonu nedir?

Luteinizan hormon denilen LH, kadınlarda adet dönemini ve yumurta üretimini, erkeklerde erkeklik hormonu olan testosteron üretimini uyarır, sperm yapımında katkı sağlar. LH hormonu tıpkı FSH hormonu gibi, üreme organlarının durumu, kısırlık sorunlarında en önemli hormondur. Lh hormonu hipofiz bezinden salgı yapar.Kan ve idrardan alınan örneklerle test edilir.

LH neden önemlidir?

Kısırlık tedavisinde, yumurtalıklarda ve testislerde fonksiyon bozukluğunda, yumurta rezervi anlaşılması, adet düzensizlikleri, menopoz tarihi, erkeklerde düşük sperm sayısında, çocuklarda ergenlik döneminin anlaşılmasında, kadınlarda yumurtlama tarihi, yumurtlamayı uyarıcı tedavilerde Lh değeri önemlidir.

Kadınlarda yüksek Lh değeri, yumurtalıkların olmadığını, menopoza girildiğini, pkos sendromunu, cinsel gelişimin erken başladığını, yumurtalıklarda zarar olduğunu anlatır. Erkeklerde, testislerin olmadığını, testislerin zarar gördüğünü gösterir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.