Menu

Finans Nedir ?


finans-nedir

Finans nedir?

Finans kelimesinin kullanım alanı olarak birden çok anlamı bulunmaktadır. En çok kullanılan anlamı olarak finanstan “ihtiyaç duyulan fon yapılarının, uygun şart ve koşullarda oluşturulması ve etkin bir halde kullanılabilmesi durumuyla ilgili faaliyetlerin tümü” şeklinde bahsetmek mümkündür. Tüm kişilerin ya da kurumların maddi olarak bir gelir elde etmeleri, kendilerince bir yatırım yapmaları ve bir süre sonra yaptıkları bu yatırımları bir değerlendirme altına almalarıdır. Finans, genel bağlamda ekonominin ve işletmenin ortak dalı olarak anılmaktadır. Finans, üzerine yatırım yapılan varlıkların geri kazandırma oranlarına ve kendi risklerine göre değer kazanabilmektedir. Finansal olarak alınacak kararlarda ve yapılacak analizlerde en önemli etkenlerden biri paranın o zamansal döneme ait değeridir.

 Finans türleri nelerdir?

Bireysel finans : Bir ailenin ya da bir kişinin kendileriyle ilgili konularda verdikleri sigorta, kredi, bütçe, tasarruf ve yatırım kararlarının tümünü kapsamaktadır. Bireysel finans sayesinde aileler ya da kişiler olabilitesi yüksek risklerden korunmaktadır. Konuyla alakalı hem uzmanlar hem de yazılımlar piyasada bolca bulunmaktadır.

Kamu maliyesi : Kamu kuruluşlarının ve devlet yapılanmalarının ihtiyaçları doğrultusunda harcadıkları fonu inceler ve bu fon üzerinde gerekli uygulamaları yapar.

İşletme finansı : Finansal yönetim olarak da adlandırılan bu durumun amacı bir işletmenin yapacağı aktiviteler için kendisine fon sağlayabilmektir.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.