Menu

Fas’ta gezilecek yerler


fas baş

Kuzeyde Akdeniz, batıda Atlantik okyanusu ile çevrili Fas, hem Akdeniz hem de Afrika ülkesidir.

Atlas dağları ve geniş çölleri ile Fas egzotik bir ülkedir.

İşte, Fas’da gezilecek yerler ;

fas1


Fas’a tur ile gittiğinizde sakın turdan ayrılmayın çünkü dar sokaklar  labirent şeklindedir. Binalar hemen hemen aynı renkte olduğundan kaybolmak kolaydır. Atlas okyanusu kıyısında olan Kazablanka , Marakesh, Fes ve Meknes başlıca gezilecek şehirlerdir. Halıcılar, aktarlar, hediyelik eşyacılar ve elbise, kumaş satıcıları ile rengarank bir atmosfere gireceksiniz.

fas2


Fez şehri ; Fas’ın kültürel açıdan en tanınmış yeridir. Çarşısında yaklaşık 2000’ne yakın mağaza olan Fez, eski ve yeni olarak ikiye ayrılıyor. Eski Fez, duvarlar ile çevriliyken yeni Fez dışarıdadır. Burada kesinlikle kumaşçıları gezmek gereklidir. Ayrıca, Kraliyet sarayı, Büyük camii, Bau İnania Medresesidir.

fas3


Marakesh ; Almoravide hanedanlığının uzun süreler başkenti olan bu şehir, ünlü bir ticaret merkezidir. 67 metrelik minaresi ile Kutubiye camisi, Menara bahçeleri, palmiye korusu, El Badi Sarayı, Jamaa El Fnaa Meydanı en fazla görülmesi gereken yerlerdir.

fas4


Eğer denize girerek tatil yapma arzunuz varsa, Fas’ta Agadir’e gitmek gerekir. Bu bölge, 5 yıldızlı süper tatil köyleri ve otelleri ile dünyaca ünlüdür. Atlas dağları ile okyanusun birleşim yeri olan bu alan, tatilcilere inanılmaz imkanlar veriyor. Fas’a giderken, uçuş süresi yaklaşık 3.5 saattir. Para birimi Dirhem’dir. 2 saat bizden geridedir. Resmi dil Arapçadır fakat Fransızca çok konuşulan bir lisandır. Başkenti Rabattır. Türkiye’ye vize uygulanmamaktadır.
One Response
  1. sedat

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.