Menu

Evde sucuk nasıl yapılır


Ev yapımı sucuk tarifi

Kahvaltıların ve mangal sofralarının olmazsa olmazlarından biri olan sucuk, yediden yetmişe herkesin severek tükettiği bir yiyecektir.

Fabrikalarda yapılan ve içine ne konduğunu bilmediğiniz sucukları tüketirken kendinizi kötü hissediyor olabilirsiniz. Ancak evinizde kendi sucuğunuzu yapmak sandığınızdan daha kolay. Vereceğimiz tarifle gönül rahatlığıyla ev yapımı sucuk yiyebilirsiniz.

sucuk

Evde sucuk yapmak için gereken malzemeler

1 kg sucuk için gerekli malzemeler şunlardır:

 • 500 gram dana kıyma (döş kısmından, yüzde 40 yağlı, iki kez çekilmiş)
 • 500 gram kuzu kıyma (yüzde 40 yağlı, iki kez çekilmiş)
 • (Tercihe göre yukarıdaki malzemeler yerine 1 kilogram yağsız dana kıyma ile 170 gram iç yağı da kullanılabilir)
 • 6-8 diş sarımsak
 • 3 yemek kaşığı tuz
 • 3 yemek kaşığı tatlı kırmızı toz biber
 • 1 yemek kaşığı acı kırmızı pul biber
 • 1 tatlı kaşığı kimyon
 • 1 tatlı kaşığı yenibahar
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 4 adet kurutulmuş dana bağırsağı

sucuk imalatı

Evde nasıl sucuk yapılır?

Öncelikle kasaplardan, baharatçılardan ya da Mısır Çarşısı’ndan kolaylıkla temin edebileceğiniz kurutulmuş dana bağırsaklarını alın ve sirkeli kaynar suyun içinde 10 dakika bekletin, bu işlem temizlik için gereklidir. Daha sonra bağırsakları orta tazyikli suda iyice yıkayın. Suyunu süzün. Artık doldurmaya hazırlar.

Sarımsaklarınızın kabuklarını soyduktan sonra havanda bir miktar tuz ile döverek ezin. Küçük bir kâsede baharatlarınızı karıştırın. Derince bir kap bulun ve bu kaba kıymaları koyun. Ardından hazırladığınız baharat karışımını ve dövülmüş sarımsakları kıymanın üzerine dökün ve en az 20 dakika iyice yoğurun.

sucuk üretimi

Yoğurduğunuz karışımı alın ve streç film ile sarın, buzdolabına atın. Sucuk karışımınızın bu halde buzdolabında 24 saat kadar beklemesi gerekiyor. Daha sonra dinlenmiş eti alın ve et dövme aletiyle bir miktar dövün. Ardından 15-20 dakika daha yoğurun.

Kurutulmuş dana bağırsaklarını alın ve bir huni yardımıyla karışımı bağırsaklara doldurun. Bunun için huniyi iyice doldurmanız gerekecek, karışımın bağırsakları iyice doldurduğundan ve hiç hava boşluğu kalmadığından emin olun, zira içinde hava kalırsa sucuk bozulur. Bağırsakların iki ucuna boşluklar bırakın ve doldurma işlemi bitince bu boş kısımları kıvırıp birbirine bağlayın.

Sucuk nasıl kurutulur? Ev yapımı sucuk nasıl kurutulur?

Hazırladığınız sucukları kalın bir ipe dizin ve direkt olarak güneş görmeyen, serin bir yere asın, kesinlikle yere temas etmesinler. Yaklaşık 1-2 hafta içinde sucuklarınız yemeye hazır olacaktır. Kurumaya bırakılan sucukların üzerini üç günde bir kuru bir bez ile silin, zira hafif küf tutabilirler ancak bu bozuldukları anlamına gelmez. Dışındaki zarı çıkararak sucuklarınızı tüketebilirsiniz.

sucuk yapımı
One Response
 1. Cagdas Devlet

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.