Menu

Ev taşımanın kolay yolları


Taşınmak dünyanın belki de en zahmetli ve stresli olayıdır. Pek çoğumuz taşınmanın yorgunluğunu ve stresini çekmektense taşınmamayı tercih eder. Fakat, iyi bir planlama ile taşınmayı çok kolay ve rahat yapabilirsiniz. İşte, kolay taşınmanın püf noktaları ;

Taşınmaya 1- 2 hafta varken;

Yeni evinize bir gidin ve eşyalarınızı yerleştireceğiniz alanlara karar verin. Gerekirse odaların en ve boy uzunluklarını ölçün. Sığmayacak eşyalara karar verin. Eğer maddi değeri olan eşyalar varsa, internetten bazı sitelere ilan verebilir veya hediye edebilirsiniz. Fazla ve sığmayacak eşyalar hem taşınma maliyetinizi arttırır hem de yeni evde yerleşme sorunu yaratır. Eşyaları mutlaka ayırın.

taşınma4

Paketleme işini siz yapacaksanız öncelikle kırılacak eşyaları kolilere yerleştirin. Kolilerin taşınmayacak kadar ağır olmamasına dikkat edin. Her kolinin üzerine nereye ait olduğunu mutlaka yazın. Koli işini siz yapmaktansa taşıma firması ile anlaşın. Kırılacak herhangi  eşyanız da sorumluluk onlarda olacaktır. Bu durumda siz sizin için değerli olanları paketleyin.

Doğalgaz, elektrik, su, internet ve telefon aboneliklerinizi iptal etmek için başvuru yapın. Tün bu abonelikler taşınmadan 1-2 gün önce yeni evde devreye girecek şekilde hazırlanın. Böylece taşındığınız gün sıkıntı yaşamazsınız.

Gıda alışverişi yapmayın ve taşınana kadar dolabınızda olan yiyecekleri tüketmeye çalışın. Çünkü, taşınma esnasında bu yiyecekler bozulabilir ve atmak zorunda kalırsınız.

Taşınma gününüze yakın bir tarihte yeni evin temizliğini yaptırın ya da yapın. Çocuklarınız varsa yeni okul nakillerini ya da servis organizasyonunu yapın.

Toksik ve yanıcı maddeleri boşaltın. Çamaşır suyu, gazlı soba gibi ürünlerin taşınması risk teşkil eder. Kullandığınız beyaz eşya ya da elektronik aletlerin yeniden kurulumu için yetkili servislerden randevü alın.

Taşınmadan 1-2 gün önce,

Buzdolabınızı boşaltın ve defrost yapın. İçlerini iyice temizleyin ve dezenfekte edin.

Önemli evraklarınızı, mücevherlerinizi ve değerli eşyaları bankaya bir kasaya koyabilir veya güvendiğiniz bir insana teslim edebilirsiniz.

Gelecek olan önemli mektup ve kargolar için apartman görevlisine yeni adresinizi mutlaka verin.

Hangi eşyanın nereye koyulacağını belirtir bir kroki ya da liste hazırlayın. Böylece, taşıyıcıları yönlendirin ve karışıklığın önüne geçin.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.