Menu

Esmeray kimdir


esmeray-kimdir

Tam adı “Esmeray Diriker” olan Esmeray, 1950 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Emirgan’da doğup büyüyen Esmeray, Emirgan Ortaokulu’nda eğitim almıştır. Ortaokulda son sınıftayken ani bir kararla okulunu bırakmış ve İstanbul Şehir Tiyatroları’na girmiştir.

1960-1965 yılları arası Şehir Tiyatroları’nda çalışan Esmeray, daha sonrasında özel tiyatrolara geçmiş; ilk olarak Dormen Tiyatrosu’nda “Dün Gece Yolda Giderken Çok Komik Bir Şey Oldu” isimli oyunda yer almıştır. Sonrasında pek çok ünlü oyuncu isimle sahne alma şansı yakalayan Esmeray, son olarak 1974 yılında “Mart Bakanı” oyununu da oynayarak tiyatro sahnesine veda etmiştir.

Kendisinin müziğe atılma serüveni ise, katıldığı koroda amatörce müzikle uğraşması ile başlamıştır. 1974 yılında katıldığı bir beste yarışmasında, kendisinin eşi olan Şemi Diriker’in bestesi olan “Unutama Beni” ile birinciliği yakalayan isim olmuştur. O yıl ilk defa profesyonel olarak sahne almaya başlamıştır.

Esmeray’ın sahne hayatında da, albüm hayatında da karşısına hep devlet engeli takılmıştır. Unutama Beni’nin ardından, bu parça da dahil olmak üzere yaptığı tüm 45’likler devlet denetimine takılarak “yayınlanamaz” yaftası yemiştir.

Unutulmaya yüz tutmuş bir şarkıcı olma raddesine gelen Esmeray, 1977 yılında “Gel Teskere” isimli ikinci plağını çıkartarak yıldızını eskisinden de daha parlak hale getirmiştir. Bu şarkının bu kadar iyi çıkış yakalaması durumunu kullanan Esmeray, sürekli asker şarkıları yorumlayarak halkın oldukça sevdiği kült isimlerden biri olma durumuna nail olmuştur.

Kendisi sanat hayatı boyunca toplam 9 adet 45’lik, 4 adet longplay ve 1 adet kaset çıkarmıştır. 1986’da müzik kariyerine son veren Esmeray, o süreçten sonra bir televizyon programında rol almış, bir ara tekrardan tiyatroya dönmüş ve en son 2000 senesinde “Eski Dostlar” isimli bir albüm yapmıştır. Bu albümden iki sene sonra 25 Mart 2002 tarihinde ise hayata gözlerini yummuştur.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.