Menu

Es-selam isminin anlamı ve özellikleri


es-selam-ismi-ozellikleri

Es-Selam ismi Allah’ın sıfatlarından birinin nitelendirildiği bir isimdir. Bu ismin birbirinden farklı olarak 3 çeşit anlamı bulunmaktadır. Bunlar; “cennetteyken kullarına selam verebilen ilahi güç”, “tüm kusurlardan uzak olan” ve “selamete çıkartabilme gücü olan”dır.

Allah-u Teala, sonsuz bir kusursuzluk ve tamamlılık bütünüdür. Kendisi hiçbir zaman bir eksiklik veya kusurluluk göstermemektedir. Aynı şekilde kendisinin hiçbir zaman yok olmasından da söz edilememektedir. Yani kendisinin bu hikmetlerine inanan ve hayatlarını Allah’ın kendilerine sunduğu en büyük güzellik olan Cennet’e gidebilme hakkını kullanabilme hakkını inanan herkesin Allah her daim yanında olmaktadır.

İşte bu isimde de geçen, anlamlarından biri olan “selamete çıkma”, “selamette olma” anlamları da tam olarak bir önceki paragrafta açıklanan durumu ifade edilmektedir. Yarattığı kullarının selamete çıkmasını sağlayan, hayatlarını bereketle ve Allah’ın rahmetiyle yaşamalarını sağlayan tek güç Allah’ın yine kendisidir.

Bu “Selam” ismi, kutsal kitapta toplam 33 kere geçmektedir ancak işin önemli olan kısmı, bu 33 seferin içerisinde yalnızca ” tanesinin Allah-u Teala’nın ismi olarak kullanılması durumudur. Bu isim, yalnızca Kuran-ı Kerim’de Haşr Suresi 23. ayette Allah’ın ismi olarak telaffuz edilmiştir.

Es-Selam isminin sürekli olarak zikredilmesinden sonra; bu tekrarı yapan kişilerin yıldırım düşmesi, elektrik çarpması, boğulma, yanma vb. kötü felaketlerle karşılaşma durumu ortadan kaldırılmış olmaktadır. Aynı zamanda tekrarların devam etmesi, kişinin etrafındaki kötü kalpli insanların zulmünden kurtulmasına ve Allah’ın daha özel bir koruması altına girilmesine yaramaktadır.

Hasta olan bireylere 121 kere veya 161 kere Ya-Selam ismi zikredilirse, hastanın hızlı bir şekilde iyileşeceği yönünde iddialar bulunmaktadır. Hastalık konularında bu isimle ilgili bir başka söylenen ise, bir kabın içerisine bu ismi 66 kez yazarak 40 gün boyunca bu kaptan su içilmesi hastalıkla alakalı vesveselerden kurtulunmasına yardımcı olmaktadır.

Es-Selam isminin Kuran’da geçtiği 33 noktadan bir kaç örnek ise şöyledir;

“İkisinin arasında perde vardır. Arafta ise, hepsini yüzlerindeki alametlerden tanıyan Rical vardır. Cennet ashabına Selamun Aleyküm diye seslenirler. Rical daha cennete dahil olmamıştır. Onlar cenneti umarlar.”    -(Araf 46)

“İşaretlerimize iman edenler sana geldiğinde, onlara Selamun Aleyküm.. Rabbiniz rahmeti nefsine yazmış, sizlerden biri bilmeden hata ederse, kötülük yapar, sonradan tövbe ederse, O Gafur’dur, Rahim’dir.”     -(En’am 54)

“İman edenler Allah için sefere çıkarken, iyi araştırın, size selam verenlere sen iman edenlerden değilsin demeyin. Allah katında çok ganimet vardır. Sizlere daha önce lütufta bulundu. Allah yapmakta olduklarınızı yaratandır.”     – (Nisa 94)

“Rableri indinde Darüs Selam onlar içindir! Yaptıkları Hu onların Veli’sidir.”     -(Enam 127)

 

 
Son 50 Yorum
  1. Fikret Gençsoy
  2. Eyüp Ergüneş
  3. Zinos
  4. Fikri Aktan
  5. Ahmet Ipçi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.