Menu

Erkeklerde meme büyümesinin nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir


erkekte-meme-buyumesi

Erkeklerde meme büyümesi hakkında bilgi

Tıp dilinde “jinekomasti” olarak geçen erkeklerdeki göğüs büyümesi problemi, erkeklerde alışılagelmiş göğüs büyüklüğünden ziyade tıpkı bir kadın gibi göğüs yapısının oluşmaya başlamasıdır. Genelde bu hastalığı oluşan erkeklerin vücudundaki östrojen ve androjen değerleri oynamıştır ve bu durum da jinekomastiyi meydana getirmiştir.

Ergenlik çağına gelene kadar kadınların ve erkeklerin göğüs yapılarında pek de bir değişim gözlemlenmese de, ergenlikten sonra kadınlarda hormonal değişimler regl olma sürecine kadar devam etmekte ve bu süreçte de vücuttaki uzuvlarda da değişimler meydana gelmektedir. Erkeklerde ortaya çıkan bu sorun da ergenlik dönemine denk düşmektedir.

Ergenlik çağındaki erkeklerde yaklaşık yüzde 65’lik bir orana varacak şekilde jinekomasti sorunları ortaya çıkabilmektedir. Adına tıp dilinde “Juvenil Jinekomasti” denilen göğüs büyümelerinde erkeklerin vücudunda meme bezlerinde aşırı duyarlılık durumu olduğu veya hormonlarında ciddi bir bozulmanın meydana geldiğinden bahsedilebilmektedir. Eğer sorun hormonal sıkıntılardan başlıyorsa, meme bezlerinde ödem ve ağrılanma, kanser olduğundan şüphelenildiği için psikolojik huzursuzluk ve estetik olarak nahoş görüntülere kavuşma gibi durumlar gözlemlenmektedir.

Erkeklerde meme büyümesi neden olur?

Erkeklerde meydana gelen bu tip sorunlar, hangi yaşta olduklarına göre değişebilmektedir. Yani bebeklikte meydana gelen büyüme, ergenlik döneminde meydana gelen büyümeler ve yetişkinlikte meydana gelen büyümeler olarak üç ayrı gruptan bahsetmek mümkündür.

Bu üç grubun da bu hastalığa yakalanmasına sebep olarak; testesteron azlığından meydana gelen hastalıklar, hormonal bozukluklar, östrojen seviyesini arttırıcı durumlar, akciğer kanseri, karaciğer kanseri, testis tümörü, tiroid bezi hastalıkları, böbrek üstü bezlerde oluşan tümörler, vücut geliştirme için kullanılan steroidler, uyuşturucu maddeler ve antidepresan kullanımı erkeklerde meme büyümesini tetikleyici öğeler olarak belirlenmiştir.

Erkeklerde meme büyümesi tedavisi nasıl yapılır?

Kişilerin bu hastalıktan kurtulmak için başvurdukları yöntem cerrahi müdahale yöntemidir. Bu mutlaka uygulanması gereken bir tedavi şeklidir; çünkü bu tip hastalıkların evde tedavi gibi bir durumu bulunmamaktadır. Yapılacak cerrahi müdahaleler ise doku çıkartılması ve “liposuction” dediğimiz yağ aldırma tedavisi şeklinde yürütülmektedir.

Doku çıkarılması işleminde, göğüs ucunun koyu kısmından göğüsün içine girilerek fazla olan doku o bölgeden alınmaktadır. Eğer operasyonu yapan uzman gerekli görürse mutlaka bir deri parçası da çıkartılabilmektedir. Bu tip bir müdahale yapıldığında en istenmeyen kısım operasyondan sonra göğüs ucunda dikiş izinin kalmasıdır.

Bir diğer yöntem olarak da yağ aldırma yöntemi de daha çok tercih edilen tedavi usulüdür. Çünkü yağ aldırma işlemi diğer yönteme göre vücutta belirgin izler bırakmamaktadır. Yine uygulama aşamasında göğüs dokusuna çok ince iğneler batırılarak göğüsteki şişlikler boşaltılmaktadır. Çok kısa bir sürede iyileşme imkanı olan bu tedavi yönteminde hastanede yatmaya vs. durumlara da gerek görülmemektedir.
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. mehmet45
  3. metehan
  4. metehan
  5. metehan
  6. metehan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.