Menu

Endometrium-Rahim Kanseri Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?


rahim-kanseri-nedir

Rahim kanseri hakkında bilgi

İnsan hayatında en tehlikeli ve zorlu tedavi süreçleri geçirilse de kesin sonuç alınabileceğinin bir netliği olmayan hastalık kanserdir. Günümüz çağında hala bu konu üzerinde dünya genelinde bilimsel çalışmalar yapılmakta, çoğu açıdan bir çok deney yapılıp kanser hastalığını tamamen ortadan kaldırıcı veya kesin iyileştirici bir çözüm aranmaktadır. Bugüne kadar hala kesin bir tedavi yolu bulunamayan bu hastalık için metabolizmanın tedavi sürecinde gösterdiği geri dönüşler oldukça hayati önem taşımaktadır çünkü bu hastalıktan anca vücut tedaviye yanıt verirse kurtulunabilmektedir.

Ciddi bir kanser türü olarak “endometrium kanseri” karşımıza çıkmaktadır. Bu kanser türünün halk arasındaki adı “rahim kanseri”dir. Rahmin iç kısmındaki zarda oluşan bu kanser, kadınlar için korkutucu ve önemli bir hastalık olarak ortaya çıkmaktadır. Bir kadının gövdesinde, rahmin kendi yapısı bir alt kısım bir de üst kısım olarak ikiye ayrılmaktadır. Alt kısım rahim ağzı, üst kısım ise gövde olarak bilinir. Endometrium kanseri ise, gövdenin iç kısmında oluşur ve zaten bu bölgeye biyolojide endometrium adı verilmektedir.

Bahsi geçen bu kanser türü için en çok 50 yaş ve üzeri kadınlarda ortaya çıktığı söylenmektedir. Ancak nadir de olsa tetikleyici unsurlar yaşayan 50 yaş altı kadınlarda da ortaya çıkmaktadır. Bir kadının yaşantısı boyunca bu hastalığa yakalanma oranı dünya genelinde %1’in altındadır ancak daha farklı bir gruplama yapılırsa, kadınlar arasında en sık yaşanan ikinci sıradaki kanser olarak gösterilmektedir. Rahim kanserinin ortaya çıkmasındaki en önemli husus, vücutta HPV enfeksiyonunun ortaya çıkmasıdır.

Rahim kanserinin belirtileri nelerdir?

Bir kadının rahim kanseri olduğundan şüpheleneceği en önemli belirti, menapoz dönemi geçirildikten sonra vajinadan gelen kanama durumlarıdır. Bazen ağır şekilde bu kanamalar olabildiği gibi bazı kadınlarda daha hafif kanamalar oluşmakta, bazılarında da sadece leke şeklinde kan gelmesi durumu yaşanmaktadır. Bununla birlikte vajinadan ağır kokulu akıntıların gelmesi, hala adet görmeye devam eden kadınların regl dönemleri arasında geçen sürelerde yaşadıkları anlamsız akıntılar, cinsel ilişkiye girdikten sonra kadınlarda kanama meydana gelmesi ve ağrıların yaşanması gibi belirtiler rahim kanserine işaret etmektedir. Bunların devamında bir kadında kabızlık da oluşuyorsa, kilo kaybıyla beraber halsizlik de meydana geliyorsa o zaman acil şekilde hastaneye gidilmesi önerilmektedir.

 

Rahim kanserinin tedavisi nasıldır?

Endometrium kanseri olan kadınların tedavi aşamasında kemoterapi uygulaması, cerrahi müdahale, hormonal tedavi veya radyasyon tedavisi gibi seçenekler mevcut olmaktadır. Bu tedavilerden hangilerinin kişiye uygun olduğu, hasta olan kadının hastalığının hangi boyutta seyir ettiğine bağlı olmaktadır. Ayrıca rahim kanseri tedavisi görecek kadının daha çocuk sahibi olmayıp ilerleyen dönemlerde çocuk sahibi olmak istemesi de çok önemli faktörler arasındadır. Çünkü tedavi dönemi ve riskler de bu istek doğrultusunda doktorların uygun gördüğü şartlar altında gerçekleştirilmektedir. Yapılacak tedavilerin kısaca aşamaları şöyle seyretmektedir;

Kemoterapi aşaması : Bu tedavi aşaması, hastalığın üçüncü ya da dördüncü evresinde uygulanmaktadır veya daha öncesinde başka bir tedavi uygulanarak ortadan kaldırılan rahim kanserinin tekrardan vücutta ortaya çıkması durumlarında devreye konulur.

Cerrahi müdahale aşaması : Rahim kanseri hastalıklarında en çok uygulanmakta olan tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir. Yapılacak cerrahi müdahale, hasta kadının rahminin, tüplerinin ve kanser sıçramış olan kısımlarının vücut dışına çıkartılmasıdır. Ayrıca tedavisi için bu yönteme başvurulan hastaların hastalığının çözüme ulaştırılması çok daha yüksek seviyelerde olmakta hem de hastalığın evresinin ne olduğu çok daha kolay şekilde belirlenebilmektedir.

Hormonal tedavi aşaması : Bu tip tedaviler, genelde çocuk sahibi olmak isteyen kadınların bu isteklerini biyolojik olarak gerçekleştirebilmeleri adına kendilerine imkan sunulması açısından uygulanmaktadır. Hormonal tedavi uygulandığında, bu yöntemin işe yaradığının kesinliğini edinmek adına rahmin iç kısmından bazı dönemlerde biyopsi uygulanarak parça alınması ve kontrol edilmesi durumu oluşmaktadır. Ayrıca bu tedavi süreci de önceden tedavi olunup tekrar nüksetmiş hastalıklar için de kullanılabilmektedir.

Radyasyon tedavisi aşaması : Radyasyon tedavisinin uygulandığı kadınlar, endometrium kanserinin rahminde serviksine, rahim duvarına, lenf düğümlerine veya vajinasının içine bulaşmış olan kadınlardır. Bu alanlar cerrahi yöntemlerle saptanarak radyasyon tedavisi uygun görülmektedir. Radyasyon tedavisinin uygulandığı bir önemli nokta daha, cerrahi müdahale vb. tedavi yöntemlerinin uygulanamayacağı hastalardır.
One Response
  1. Zekiye Yücel

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.