Menu

Ender Saraç’tan Cilt Bakımı ve Maske Tarifleri


ender-sarac-maskeleri

Ender Saraç kimdir? Cilt problemlerine etkisi nedir?

Her kadın ve her erkek, hem fiziksel açıdan hen de dış görünüşü belirleyen diğer unsurlar açısından iyi şartlara kavuşmayı istemektedir. Özellikle kadınlar için iyi bir cilt yapısına da sahip olabilmek, müthiş önemli konulardan bir tanesidir. Çünkü hem kalıtsal olarak aileden geçen unsurlar, kişinin cildine iyi bakmaması ve zararlı dış unsurlar gibi etmenler ciltte pek çok istenmeyen görüntülerin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Bu tip istenmeyen görüntüler, kişiyi hem fiziksel olarak rahatsız etmekte hem de psikolojik olarak baskı oluşturmaktadır. Bu nedenle cilt problemleri olan bireylerin mümkün oldukça problemlerine kısa sürede çare bulmaya çalıştıkları ve özellikle de bu sıkıntılarından kurtulurken doğal yolları tercih ederek katkısız saf ürünlerle sağlıklarına kavuşmaya çalıştıkları gözlemlenmektedir.

Durum böyle olunca, hem tıbbi ilaçlar cilt sorunları için revaçta olmakta hem de “alternatif tıp” dediğimiz doğanın bizlere sunduğu doğal ürünlerle elde edilen katkısız çözümlere başvurulmaktadır. Alternatif tıp dünyasında İbrahim Saraçoğlu, Suna Dumankaya veya Ender Saraç gibi oldukça başarılı tarifleri ve önerileri olan kişilerin verdikleri tarifler denenerek cilt sağlığına kavuşulmaya çalışılmaktadır.

Bu isimler arasında örneklendirebileceğimiz Ender Saraç, hem daha sağlıklı ve daha ince bir bedene kavuşmamız için bizlere pek çok alternatif uygulama sunmakta hem de piyasaya cilt sağlığı ve güzelliği için birbirinden farklı uygulanacak maskeleri sunmaktadır. Bu bitkisel kürleri uygulayan insanların büyük çoğunluğu cilt problemlerinden kurtularak oldukça sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmakta ve Ender Saraç’ın tariflerinden oldukça memnun kaldıklarını dile getirmektedir.

Ender Saraç’ın ünlü cilt sağlığı tariflerine örnekler

Buğday Özü Maskesi:

Malzemeler :

2 avuç miktarında buğday
2 su bardağı miktarında yağmur suyu
2 adet yumurtanın sarısı
1 çorba kaşığı miktarında badem yağı

Hazırlanışı :

Hazır olan yağmur suyu ile buğday öncelikli olarak pişirilir. Piştiğinden emin olunduktan sonra çıkartılarak ezilmeye ve sıkılmaya başlanır. Öte yandan badem yağı ve yumurta sarısı bu ezilen buğdayların üzerine eklenir. Uzun bir çırpma sürecinin ardından ciltteki lekelerin üzerine bu karışım uygulanır. Bu maske sayesinde ciltteki rahatsız edici sivilceler ve lekeler yok edilir. İstenilen sonucun alınması için her gün hem sabah hem de akşam bu maskenin yapılması gerekmektedir.

 

Çilek Maskesi :

Malzemeler :

İki yemek kaşığı miktarında yoğurt
Göz kararı sardunya yağı
Göz kararı yulaf unu
Bir avuç miktarında çilek
Bir adet yumurtanın sarısı

Hazırlanışı :

Öncelikle yulaf unu bir kaba boşaltılarak üzerine çilekler eklenerek iyice ezilir. Birbirine karışan malzemelerin üzerine yoğurt ve yumurtanın sarısı da eklenerek iyice çırpılır. Son olarak da güzel kokması için sardunya yağı eklenerek biraz daha karıştırılır ve krem kıvamına gelince karıştırma işlemi bırakılarak yüze uygulanır. Bu maske uygulaması sayesinde yüzdeki kırışıklıklar ortadan kaybolarak cilt kuruluğunu da gidermektedir.

 

Defne Yapraklı Maske :

Malzemeler :

Yarım fincan miktarında süt
Bir tutam miktarında tarçın
Bir adet yumurtanın sarısı
Üç tutam defne yaprağı
Bir su bardağı miktarında doğal kayısı suyu

Hazırlanışı :

Öncelikle hazır olan malzemelerden tarçın ve defne yaprağı toz haline getirilene kadar ezilir. Üzerine bu toz haline getirilen malzemeler kayısı suyunun içerisine atılarak pişirilmeye başlanır. Kaynamaya devam ederken üzerine yumurta sarısı ve süt de ilave edilerek iyice karıştırılır. Hazır olan maske yatmadan önce yüze sürülerek uygulanması önerilmektedir.

 

Bezelye Maskesi :

Malzemeler :

Yarım litre miktarında yağmur suyu
İki su bardağı miktarında bezelye
Göz kararı üzüm pekmezi
Yarım fincan miktarında ayçiçek yağı
Göz kararı darı unu
Bir adet yumurtanın beyazı

Hazırlanışı :

İlk olarak bezelyeler bir kabın içerisinde iyice ezilerek hamur gibi olacak hale getirilir. Ardından ezilen bezelyelerin üzerine pekmez dökülerek çırpmaya başlanır. Çırpılan malzeme, bir tencere içerisinde yarım litre yağmur suyunun içerisine konulur ve tencerede hiç su kalmayacak hale gelene kadar pişirilir. En son üzerine ayçiçek yağı, yumurta akı ve darı unu da eklenerek oyun hamuru gibi yoğurulur. Maske olarak sürülecek kıvama geldikten sonra yoğurulma bırakılıp yüze sürülür. Yatmadan önce en az yirmi dakika öncesinde yüze bu uygulamanın yapılması Ender Saraç tarafından önerilen kullanım durumudur.
Son 50 Yorum
  1. bekir mola
  2. Nazli Seyidova

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.