Menu

En ünlü hacker’lar


Bu adamlar ortalığı karıştırıyor; bilgisayarlarına verdikleri komutlarla, sanal âlemi birilerine dar ediyor. Çok zeki olan bu erkekler, zekalarını biraz zararlı işler için harcıyor. Dünyanın en ünlü hacker’larını daha yakından tanımaya ne dersiniz?


LOYD BLANKENSHIP

Adı, 1980’li yıllardan itibaren çeşitli hacker gruplarının içinde geçen Loyd Blankenship, 1986 yılında yakalanmasının ardından, kendi ‘Hacker Manifesto’sunu yazdı


Bu manifestoda, hacker’ların suçlu değil, meraklı insanlar olduklarının altını çizen Blankenship; 1995 yılında çekilen ‘Hackers’ adlı filme de ilham kaynağı oldu.


JOHATHAN JAMES

Hacker’lığa ilk kez 16 yaşında başlayan Jonathan James, ABD Savunma Bakanlığı server’larını hack’lediğinde, işin ciddiyetinde değildi ve buna bir oyun gözüyle bakıyordu.


Ancak yaptığı şey; bakanlığın, nükleer, kimyasal ve özel silahlarına ait bilgilerinin açığa çıkmasına neden oldu. Bu yüzden, bir süre hapiste kaldı.


ADRIAN LAMO

Kütüphanelerin ve cafe’lerin internet bağlantısını kullanarak hacker’lık yaptığı için ‘evsiz hacker’ olarak da tanınan Lamo; Bank of America, Citigroup, The New York Times gibi markaların İnternet sitelerini hack’ledi.


Özellikle The New York Times’a büyük zarar veren Lamo, iki yıl hapiste kaldı. Şu an ise serbest çalışıyor.


KEVIN MITNICK

Amerikan tarihinin en azılı hacker’ı olarak görülen Kevin Mitnick, Los Angeles Otobüs İşletmeciliği’nden tutun da; Apple’a kadar pek çok kuruluşun ağlarına gizlice sızmaya çalıştı.


Suçlarının karşılığında hapse gönderilen Mitnick, daha sonra beş yıl boyunca, kamu hizmetinde çalıştı. Şu an bir güvenlik şirketinde çalışıyor.


KEVIN POULSEN

Kevin Poulsen, önce Los Angeles KIIS-FM’in telefon hatlarına dadandı. Radyo kanalını arayan 102. kişiye verilecek Porsche’yi kapmak için, hile yaptı.


Hatları kendi kontrolüne alarak otomobili kaptı. Sonra da, Sarı Sayfalar’da yer alan telefon numaralarıyla ilgili hileler yaptı. Suçları ortaya çıkınca, hapsi boyladı.


MICHAEL CALCE

Henüz 15 yaşındayken; aralarında eBay, Amazon, Yahoo’nun da bulunduğu 52 siteyi hack’leyen Galce, sohbet odalarında suçlarını böbürlenerek başkalarına anlatınca, yakalandı.


Birkaç ay hapiste kaldıktan sonra, topluma hizmet görevi karşılığında serbest bırakıldı; reşit olana kadar da, evinde İnternet kullanımı sınırlandırıldı.
Son 50 Yorum
 1. ayşenur
  • Bilgi Cafem61
 2. sandalye
 3. zeynep
  • Bilgi Cafem61
 4. Utku Yalçın
 5. Tahsin ERTEM
  • selen kaya

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.