Menu

En Hızlı ve Kolay Zayıflama Nasıl Olur ?


kilo-verme-incelikleri

Kilo verme süreci hakkında bilgi

Bireyler arasında bedenen istenilen özelliklere sahip olmak, bazıları için doğuştan gelen bir şans olsa da bazıları için ise durum tam tersi durumdadır. Bazısında da aynı şekilde genetik olmasının dışında psikolojik haplar kullanmak, doğum kontrol haplarını kullanmak, çok aşırı kalorili besinler tüketmek, hamilelik geçirmek, hipotiroid hastası olmak, insülin direncinde problemler olması, hayatı spor yapmadan geçirmek veya anksiyete vb. hastalıklara sahip olmak kişilerde ciddi kilo problemlerine yol açabilmektedir.

Saydığımız bu durumlar daha da fazla örneklendirilebilmekte, bu örnekler gereğinden fazla zayıflamaya yol açabilse de büyük çoğunlukta aşırı kilo alımına neden olmaktadır. Saydığımız nedenlerden ötürü kilo alan kişilerin, mutlaka ama mutlaka uzman bir diyetisyen hekim kontrolünde kilo kayb yaşamaları gerekmektedir. Çünkü bu tip fazla kilolar hızlı bir şekilde verildiğinde geriye tekrar daha beter bir şekilde alınmakta ve kişinin sağlığını ciddi anlamda bozmaktadır.

Bunun dışında, kilo alıp verme sürecinin oldukça basit bir mantığı vardır. Bir bireyin, gün içerisinde tükettiği besinlerin kalori miktarının harcadığı enerjinin kalori miktarına oranı daha az olduğu sürece kişinin kilo vermesi mümkündür (engelleyici hastalıklar haricinde). Kalori hesabıyla birlikte vücudun ihtiyacı olan taze ve doğru besinleri de beslenme düzeninde doğru zamanlarda tüketmek, zayıflama yolunda atılacak en önemli adımlardan bir tanesidir.

Kilo verme konusunda alınacak en nemli karar, verilecek kiloların sağlıklı bir şekilde eritilmesidir. Bunun anlamı şok diyet uygulamadan, vücudu aşırı yormadan veya ihtiyaç olan besinlerden mahrum kalmadan verilen kilolar hem beden olarak sağlıklı kalmanıza hem de çok daha güzel gözükmenize yardımcı olmaktadır. Ayrıca sizi zorlayacak diyetlerle kilo vermeye çalıştığınız süreçlerde yaşadığınız açlık hisleri, asabiyet, yorgunluk, aşırı kardiyo çalışmaları gibi durumlar da ortadan kalkmaktadır.

Bölgesel zayıflama yöntemleri

Kadınların ortak problemleri kilo verme konusu olsa da, fiziksel özellik olarak her birinin farklı bölgelerden zayıflamaya ihtiyacı olabileceği bilinen bir durumdur. Her kadının vücudunun farklı bir alanında patlak veren bu kilo problemlerinin çözüm aşamasında ise, hem sağlıklı ve ciddi anlamda fit gösterecek bir diyet programı uygulanırken bir yandan da oldukça etkili spor hareketlerini eksiksiz tekrar ederek o bölgeye yoğunlaştırılmış bir zayıflama politikası uygulamak mümkün hale gelmiştir.

Her şeyden önce, durum böyleyken hareketleri mutlaka ama mutlaka doğru ve etkin bir şekilde uygulamak gerekmektedir. Yani yaptığınız hareketleri yanlış ve eksik yapıyorsanız kilo vermenize ekstra bir katkısı olmayacağı gibi, öte yandan da vücudunuzda ekstradan ağrılara veya sakatlanmalara sebep olmanız mümkün hale gelmektedir.

Örnek verilecek olursa, eğer bütün yağlanma sorununuz göbek bölgesinde yer alıyorsa egzersiz olarak karın kaslarını çalıştırarak yağları eritecek mekik hareketini uygulamanız gerekmektedir. Bunun için de ister bir spor hocasından yardım almak istenirse de hareketin detayları internetten öğrenilerek düzgünce yapılması yeterlidir. Bunun dışında baldırlarında veya kollarında fazla kiloları olanlar aynı şekilde sorarak ve araştırarak kollarındaki ve baldırlarındaki fazla yağlardan kurtulabilmektedirler.

Sonuç olarak hem spor salonlarında, hem internette hem de blog sayfalarında vücut için çeşit çeşit egzersiz biçimleri gerek videolarla gerekse de yazılı olarak en ince ayrıntısına kadar anlatılmaktadır. Siz de tam olarak neye ihtiyaç duyduğunuzu belirledikten sonra bölgesel zayıflama yöntemlerini uygulayarak mutlu olacağınız bir sonuç elde edebilirsiniz.

En çabuk nasıl zayıflanır?

Öncelikle kilo verme sürecine her gün beslendiğiniz porsiyonları küçülterek başlamanız önerilir. Bunu en kolay şekilde yemek yediğiniz tabakları en küçük boylardan seçerek başlatabilirsiniz. Üstelik tabak küçük olduğundan üzerine koyduklarınız daha fazla gözükeceğinden yediğiniz yiyeceklerle zihnen de doymanız daha yüksek ihtimaldir.

Yiyeceklerinize ekstradan bir sos, bir ürün eklemek size yersiz kaloriler olarak geri döner. Bunu örnekleyebilmek için salatalara konulan hazır soslardan, etlere konulan soslardan veya çorbaların içerisine konulan ekstra peynir ve kremalardan bahsetmemiz mümkündür.

Diyet süresince uzak durulması gereken en önemli besin ise şekerdir. Şekerli her türlü ürünü hayatınızdan çıkarmak, kilo verme sürecinizde oldukça etkili bir hızlanma yakalamanız mümkün olmaktadır. Aklınıza gelebilecek çoğu gıdada şeker katkısı bulunduğundan  mutlaka paketli ürün satın almadan önce içeriğinde şeker olup olmadığını kontrol edin.

Yemek yemeden önce bir bardak miktarında ılık su içmek, vücudun tokluk hissine daha çabuk kavuşmasını sağlamaktadır.

Bünyeyi çok uzun süre aç bırakmak kesinlikle yapılmaması gereken davranışlar arasındadır. Bünye bir saate kadar açlığa dayanabilmekte ve sonrasında açlık iyice bastırdığında kan şekeri düştüğünden bünye otomatikman aşırı derecede acıkmakta; bütün gün aç durduktan sonra hem gecenin geç saatinde yemiş hem de çok fazla yemiş bulunulmaktadır. Bu tip durumlara mahal vermemek adına oldukça az kalorili ara öğünlerden tercih yapmanız önerilmektedir.

Uyku konusu da sağlıklı bir şekilde kilo verme alanında oldukça önemlidir. Normalde yetişkinlerin günde en az 7-8 saat uyuması gerektiğinden ihtiyaç duyulan sürenin altında uyunduğunda vücut yeterli olarak toplayamadığı enerjisini gıdalardan elde etmeye çalışacak ve ekstradan kalori yüklenmiş olacaktır.

Son olarak da tüm bunların yanında kişilerin hareket düzenlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. İster arabayla, ister otobüsle seyahat ediliyor olsun mutlaka ama mutlaka kendinize bir durak öncesinden pay bırakıp yürümeniz en basit aktiviteniz olacaktır. Bunun dışında alt katlarda oturanların asansör yerine merdiven kullanmaları, kısa mesafeyi arabayla gidip gelmek yerine yürüyerek gidip gelme veya hiçbir şey yapılamıyorsa sahilde yarım saatlik bir yürüyüş kişinin efor sarf etmesine ciddi anlamda katkıda bulunmaktadır.

Zayıflama süreçlerinde su içmenin önemi

Su ürünü zaten bizler için muhteşem birer yaşam kaynağı olduğundan, kendisinin hiçbir konuda negatif bir sonuç oluşturduğu görülmemiştir. Bunun yerine suyun her konuda bir faydası olduğu gibi zayıflama konusunda da olumlu etkileri bulunmaktadır. Her şeyden önce, bir günlük süreçte vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarını tüketmek metabolizmayı hızlandırdığı için otomatikman hızlı metabolizmayla birlikte daha iyi kilo verilebilmektedir.

Bunun dışında yemek yemeden 30 dakika içilen su içmek, midenizde bir doluluk hissi yaratarak normalde yiyeceğiniz ürünlerden daha az yemenize ve daha rahat kilo vermenize yardımcı olmaktadır.

Spor yapılan dönemlerde suya duyulan ihtiyaç iki kat arttığından, kişilere öncelikle spora başlamadan önce, sonrasında spor esnasında ve en son spor bittikten sonra su içmeleri önerilmektedir. Bunun sebebi spor yaparken ter yoluyla vs. atılan vitamin ve mineralleri suyla geri toplamaktır.
Son 50 Yorum
 1. Bora
 2. fatma
 3. fatma
 4. fatma
 5. gulsum
 6. Anonim
 7. Anonim
  • çağla agun
 8. yahya tek
 9. kaderrrsizzz
 10. SELİN
 11. zeynep
 12. selin
 13. Merve
  • urfalı
 14. emir can efil
 15. Selen
 16. ömer
 17. oya
 18. pınar muti
 19. yusuf
 20. toxsi
 21. elif
  • elif
 22. sude
 23. esra
 24. dilek
  • dilek
 25. gamze
 26. derya
 27. berna
  • tuncay
   • necip
  • sema
   • gamze
  • Amine
 28. serkan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.