Menu

En Güvenli Ülkeler


guvenli-ulkeler

Dünyanın en güvenli ülkeleri sıralaması

Dünya genelinde var olan ülkelerin bağımsızlık durumu, iç ekonomi durumu, dış bağlantılar durumu ve kendi içerisinde döndürülen genel düzen gibi öğeler göz önüne alınarak her yıl ülkeler arasında “Dünyanın En Güvenli Ülkeleri” sıralaması yapılmaktadır.

Yaşadığımız ülke olan Türkiye de listedeki ülkeler arasında yer alsa da maalesef yaşadığımız iç / dış karışıklıklar nedeniyle hiç bir zaman listedeki ilk 10 ülke arasında yer alma şansımız bulunmamaktadır. Yapılan bu ülkeler arası seçimler, her yıl İsviçre Davos’ta toplanan bir kurul vasıtasıyla belirlenmektedir. Bu kurul dünyaca bilinen ve ortaya çıkardığı istatistiklerle dünyayı etkileyen Dünya Ekonomik Forumu’dur.

Forumun ortaya çıkardığı istatistikler doğrultusunda, şuan dünyadaki en güvenli ülkeler arasında sayılan ülkelerden bazıları şunlardır :

İzlanda : Dünyada meydana gelen ekonomik kriz durumlarından en fazla etkilenmiş olan ülke İzlanda olarak bilinmektedir. Ancak buna rağmen ülkede herhangi bir konuda karışıklık veya suç oranında yükselme gibi negatif durumlar yaşanmamıştır. Bunun nedeni olarak da ülkede oldukça yüksek olan eğitim ve gelişmişlik seviyesinin etkisi gösterilmiştir.

Singapur : Herhangi bir beşeri felaket dışında herhangi bir doğal afet dahi yaşamadan sakin bir şekilde hayatını sürdüren Singapur ülkesi, buna rağmen olası tehlikelere karşı ülke sınırlarını vb. tehdit edilebilecek öğelerini çok iyi korumaya almıştır.

İsviçre : Zaten başlı başına elitlik, tertip-düzen ve kalite kokan bu şehrin listeye adını yazdırabilmesi çok da abzürd bulunmamalıdır. Bu ülke içerisinde tarihin hiçbir döneminde önemli büyük tehlike sorunları yaşanmamaktadır.

Bhutan : Dünya üzerinde Asya bölgesinde bulunan ülkeler arasında en mutlu ülke olarak gösterilen Bhutan ülkesi, maddi açıdan çok da iyi kalkınabilen bir ülke olmasa da daha çok manevi inançları yüksek bir alan olduğundan ülke içerisinde refahı ve güvenliği bozacak hiçbir ayrıntı olmamaktadır.

Avusturya : Dünyanın en güvenli ülkeleri arasında ilk 5 sıranın içerisinde yer alan Avusturya, ülkeler arasında en “barışçıl” olanlardan biri olarak gösterilmektedir. Hem coğrafi koşulları, hem de ülkedeki eğitim durumunun yüksekliği bu ülkenin güvenli ülkeler arasında üst sıralarda olmasına neden olmuştur.
Son 50 Yorum
  1. Raailseyh
  2. stefany
  3. laktan
    • Oğuz
  4. A.I. Camlibelli
    • Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.