Menu

En gizemli yerler


ff3


GÜNEŞ KAPISI

Tarihçiler, 4 bin metre yüksekliğe kurulan Tiahuanaco kentinin tanrılar tarafından inşa edildiktan sonra Aymara kızılderililerine bıraktığını belirtiyor. Tarihçilerin şakayla karışık bu iddiayı ortaya atmalarının nedeni, kentin nasıl oluştuğu yönünde bilgiye sahip olamamaları. Güneş kapısında yer alan 48 heykelin takvim olarak kullanıldığına inanılıyor.

tiahuanaco


TİAHUANACO

Bolivya’da Ant dağlarında 4 bin metre yükseklikte kurulan Tiahuanaco antik kenti bugün hala gizemini koruyor. Arkeologlar, bu kenti Aymara kızılderililerinin inşa ettiğini tahmin ediyor.

fd1


TAÇ MAHAL

Taç Mahal, Babür İmparatorluğu hükümdarı Şah Cihan tarafından Hindistan’in Agra şehrinde Jumna Nehri’nin kıyısında yaptırılmıştır. Şah Cihan ölen karısı Mümtaz Mahal anısına inşa ettirmiştir. Efsaneye gore yapımı bittikten sonra, türbe işçilerinin kolları aynı eserden bir tane daha inşa edilmemesi için kesilmistir. Günümüzde ayrıca bir mabet yeri olarak görülmektedir. Günümüzde gençler aşklarının daha güçlenmesi için Taç Mahal’ı ziyaret ediyor.

stonhenge


STONEHENGE

Dünyada sırrı hala tam olarak çözülemeyen yerlerden biri de İngiltere’nin Salisbury Düzlüğü’nde yer alan Stonehenge’dir. Antik çağın bilgeliğinin en önemli sembolü olarak varsayılır. Bu yapı astronomi, astroloji, geometri, meteoroloji ve paganizmle ilişkilendirilmektedir.

as2


TAULAS

İspanya’nın İbiza Adaları’ndaki T-Cetveli şeklindeki bu taşın sırrı çözülemiyor. Millattan önce 1500 yıllarında konulduğu tahmin edilen taşın ne işe yaradığı bugün hala bir sır.

malta


MALTA

Akdeniz’in ortasında bulunan Malta adası günümüzde turistlerin uğrak noktası. Akdeniz Osmanlı İmparatorluğu’nun bir iç denizi olduğu dönemde bile Malta’yı feth edemedi. Ada bugün de araştırmacılar için gizemini koruyor. Çünkü Ada’da prehistorik döneme ait buluntuların sırrını arkeologlar günümüzde de çözemiyor.

machu-picchu1


MACHU PİCCHU

Machu Picchu bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş olan bir İnka antik şehridir. Peru’da And Dağları’nda 2 bin 360 m yükseklikte kurulan antik kent Machu Picchu, İspanyol istilacılar 1532 yılında buraları işgal ederken sık dağlar arasında kaldığı için istilacılar tarafından fark edilmemiş ve bu sayede zarar görmemiştir. Machu Picchu 200 den fazla, merdiven sistemiyle birbirine bağlı olan taş yapıdan oluşur. Şehrin 3000 basamağı bugün hala gayet iyi durumdadır.

kudus


KUDÜS

Kudüs üç kutsal dinin buluştuğu tek yer olarak bilinir. Tarih boyunca Kudüs’e hakim olmak için üç dinin taraftarları birbirleriyle sürekli çatışma içine girmiştir. Mescid-i Aksa, İslam dinine inananlarca kutsal sayılan mekanlardan biridir. Mescid-i Aksa, Kudüs şehrinde bulunan Müslümanların ilk kıblesidir. Altın kubbeli olan ve Mescidüs Sahra olarak da anılan Kubbetüs Sahra ile Mescid-i Aksa karıştırılmamalıdır.

sd4


EXTERNSTEİNE

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde Teutoburger Ormanı’nda bulunan yan yana dizilmiş 13 kayanın sırrı hala çözülemedi. Externsteine olarak bilinen kayaların 120 milyon yıl önce oluştuğu tahmin ediliyor. Bu mistik yerin bir zamanlar Germanların kültür şehri olduğu varsayılıyor.

cin-seddi


ÇİN DUVARI ( ÇİN SEDDİ )

Çin duvarı 6 bin 350 kilometre uzunluğuyla dünyanın en uzun yapısı unvanını taşıyor. 1800 yıl önce inşa edilen duvarın niçin inşa edildiği tam olarak bilinmiyor. Çinlilerin, kuzey komşuları olan Türklerden korunmak için bu duvarı yaptığı varsayılıyor.

bretagne


BRETAGNE

Fransa’nın Bretagne bölgesinde yer alan bu taşlar bugün hala gizemini koruyor. Taşların millattan önce 6000-1800 yılları arasında buraya yerleştirildiği tahmin ediliyor. Taşlar güneş sistemi örnek alınarak yerleştirilmiş, ancak o çağlarda insanlık hala güneş sisteminden haberdar değildi. Taşların buraya nasıl yerleştirildiği gizemini korumaya devam ediyor.

angkor-wat


ANGKOR WAT TAPINAĞI

Kamboçya’daki Angkor Wat Tapınağı Güney Asya’daki en geniş ve en meşhur tapınak olarak bilinir. 12.yüzyılın ilk yarısında İkinci Suryavarman tarafından inşa ettirilmiştir. Dünyanın en geniş dini anıtı olan Angkor Wat tapınağı Tanrı Visnu’ya adanmıştır. Tepeler ve kuleler Hint efsanesindeki Tanrıların dağı “Mount Meru”yu ,tapınağı çevreleyen hendek de dünyayı kuşatan mistik okyanusları simgeler. Bu tapınağın duvarlarına meşhur Hint destanları Ramayana ve Mahabharata yazılmıştır. Tapınak günümüzde Kamboçya bayrağı üzerinde de yer almaktadır.

petra


PETRA ANTİK KENTİ

Ürdün’ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde yer alan Petra Antik kenti M.Ö. 400 ile M.S. 106 yılları arasında Nebatiler’e başkentlik yapmıştır. Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilene kadar başkent olarak varlığını sürdüren antik kentte, evler, kiliseler taşların içi oyularak inşa edilmiştir. M.S. 400 yıllarından sonra deprem ve ekonomik sıkıntılardan dolayı kent gözden düşmüş ve zaman içinde unutulmuştur. 1812 yılında İsviçreli gezgin Johann Burckhardt tarafından kent tekrar bulunmuştur.

porto-riko


PORTO RİKO

Karayip adalarından biri olan Porto Riko’da UFO gibi gizemli gök cisimlerine sık sık rastlanıyor. Ada sakinleri sahilde gizemli gök cisimlerine rastladıklarını sıklıkla belirtiyorlar.

rano-raraku


RANO RARAKU

Paskalya Adası’nın doğusundaki Rano Raraku yanardağının tüf ve taşlarından bu heykeller yontulmuştur. Ahu adı verilen platformlar üzerinde yerleşmiş heykeller, bakışları yerleşim bölgesini görecek şekilde yerleştirilmişlerdir. Ahular o kadar güzel işlenmişlerdir ki yontma taş plakalarının arasına bıçak sırtı bile sığmaz.

pp


PASKALYA ADASI

Paskalya Adası, Büyük Okyanus’un güney doğusunda Şili’ye bağlı bir ada. Şili sahillerinden 3.700 km uzaklıktaki Paskalya adasında yer alan heykeller bugün bile gizemini koruyor. Dünyaca ünlü, her turistik kitapta anlatılan taş heykeller Moai diye adlandırılırlar. Çok sayıda araştırmaya rağmen heykellerin ne amaçla yapıldığı bilinmemektedir. Tam ne zaman yapıldığı da bilinmeyen heykellerin, M.S. 1000 ile 1600 yılları arasında inşa edildiği tahmin edilmektedir. Yine tahminlere göre bu taş heykeller yerlilerin ruhlarla iletişim kuran atalarıdır. Boyları 1 ile 20 m arasında değişen Moailerin en büyüğünün ağırlığı 50 tondur.
Son 50 Yorum
 1. Mehmet efe
 2. Remziyye Rehberli
 3. Mahmucan
 4. ALY
 5. İlginç
 6. Nisa
 7. rihanna
 8. barış
 9. Fikret Yazla
 10. Yaşam Zor Papatya
 11. Sevgi Moralı
 12. Kerem Korkmaz
 13. Murat Buran
 14. Halil Ibrahim Demirkapi
 15. Serdar Ekizoğlu
 16. Esra Çimen
 17. ismayil
  • sultanirem
 18. sevim
 19. selocan
 20. 127
 21. dila
 22. Taner
 23. S-E-M-İ-H
 24. nurhan
 25. fahrettin

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.