Menu

Emziren Anne Diyeti


emziren-anne-diyeti

Emziren anne diyeti

Geçirilen sağlıklı bir hamilelik döneminin en önemli sebeplerinden biri, bu süreçlerde sağlıklı ve gerekli besinleri aldıktan sonra bünyenin hem bebeğin sağlığını sağlaması hem de sağlıklı bir doğumun yaşanabilmesine vesile olmasıdır. Bu hamilelik sürecini de başarılı şekilde atlatıp doğumdan sonra aynı başarı istikrarını emzirme döneminde de yakalamak gerekir. 9 aylık süreçte bebeğin sağlıklı gelişimi için beslenilen yiyecekler ve “aşerme” durumundan kaynaklı 5-10 kilo aralığında kilo alan kadınlar bulunduğu gibi, ütopik değerlerde 20-25 kilo alan yeni annelerin de olduğu görülmektedir. Bu gibi durumlarda annenin hem kendi bedensel sağlığına dikkat etmesi bir yandan da bebeğini sağlıklı bir şekilde emzirebilmesine dikkat etmesi için emziren anne diyetini uygulaması uygun olabilmektedir. Çünkü asıl amaç alınan fazla kiloları bir an önce kaybetmek değil, doğal ve sağlıklı bir şekilde beslenerek olması gereken hızda kilo verirken bir yandan da anne sütünün olması gereken değerlerde kalmasını sağlayabilmektir. Bazı yeni doğan annelerinin bu fazla kilolardan kurtulma takıntısı yüzünden şok diyetler uyguladıkları, bazen aç kaldıkları bazen de fala egzersizle doğumdan sonra vücutlarını gereksiz yordukları gözlemlenmektedir. Eğer bu tip durumlar yaşanırsa metabolizmada da doğal olarak anne sütü azalmakta, azaldığı gibi kalitesi de bozulmaktadır. Bu az ve sağlıksız sütle beslenen yeni doğan bebekler de otomatikman bünyelerinin ihtiyaç duyduğu vitaminlerden ve minerallerden eksik kalmakta, gelişimleri yavaşlayıp sağlık durumları bozulabilmektedir. Bu tip süreçler için uzmanların vardığı ortak görüş, emziren annelerin zayıflama çabasına girmeleri için doğumdan itibaren en az 3 hafta beklemeleri yönündedir. Çünkü ilk üç haftalık süreçte anne sütünün mutlaka ama mutlaka eksiksiz değerler içermesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar; anne sütünün her şeyden önce bebeklerin büyümesi, sağlıklı gelişimleri ve beslenmeleri konusunda ana kaynak olmasının yanında annesi ve bebeğinin arasında psikolojik bir bağ da kurduğunu söylemektedir. Bu bağın düzgün bir şekilde oluşabilmesi için de anne sütünün eksiksiz olması ve bebeğin de bu sütle eksiksiz beslenmesi gerekmektedir. Emziren annelerin yapmaları gereken şeyler ise özetle şu şekilde sıralanmaktadır;

Diyete mutlaka doğumdan sonraki 21 günü atlattıktan sonra başlanması gerekmektedir.

Emziren yeni doğan annelerinin günlük almaları gereken kalori miktarına çok dikkat ederek günlük beslenme rutinlerinde metabolizmalarına toplam 2000 kalori ve üzeri değerlere eşit olacak şekilde besin almaları gerekmektedir.

Beslenme düzeninde süt oluşumuna yardımcı olduğundan protein içerikli besinleri dozajında ama sık sık  tüketmelidir. Bu protein içerikleri hayvansal etlerden, peynirden, sütten, yoğurttan vs. elde edilebildiği gibi aynı şekilde bitkisel proteinlere de yer verilmedir. Bitkisel proteinlerin alınabileceği en önemli besinler nohut, bezelye, fasulye ve soya gibi besinlerdir. Ancak bazı anne adaylarının bu yiyeceklerden bazılarına alerjik reaksiyon göstermek riskini göz önünde bulundurduğumuzda, bu besinlerin değerini tutabilecek besinlerle beslenme konusunu mutlaka kendi doktorlarıyla konuşmaları önerilmektedir.

Annenin vücut sağlığı da bebeğin vücut sağlığı kadar önemli ve dikkat edilmesi gereken bir süreç olduğundan anne metabolizmasının ihtiyaç duyduğu besinler haricinde mutlaka da günlük ihtiyaç duyulan sıvı tüketimi yerine getirilmeli, en az 3 litre günlük sıvı tüketimi ihmal edilmemelidir. Su gibi temel ihtiyaçların yanında annenin bünyesini rahatlatabilecek ıhlamur çayı, papatya çayı ve limonata gibi içerikler de tüketilmelidir.

Midesi hassas olmayan annelerin mutlaka balık tüketimine de ağır vermesi gerektiğinden haftalık programda en az 2 öğün balık besini olması önerilmektedir.

Bebeğin ve annenin bünyesinin ihtiyaç duyduğu en önemli içerikler olan vitaminler ve mineraller söz konusu olduğunda, bu içeriklerin elde edilebileceği en basit kaynaklar meyveler ve sebzeler olarak gösterilebilmektedir. Bu yüzden her gün her öğününüzde ya bir meyve ya da bir sebze yeme gerekliliği göz ardı edilmemelidir.

Annenin sağlığı ve bebeğin sağlığının en büyük düşmanı olan sigara ve alkol, emzirme sürecinde asla ve asla kullanılmaması gereken iki üründür. Hem annenin vücudunda hem de bebeğin vücudunda çok büyük zararlar yaratabilen bu iki içerik tamamen emzirme sürecinde hayattan çıkarılması gereken ürünlerdir.

Kilo verme sürecinde de verilen kiloların süreçlere dengeli olarak yayılması sağlanarak emziren bir annenin aylık en fazla 2 kilo vermesi önerilmektedir. Bunun dışında çok hafif, bedeni yormayacak ve az vaktinizi alacak etkili egzersizler yapmak anne vücudunu belirli süreçlerde forma sokabilecek seçenekler arasındadır. Bunların hepsinin yanında herhangi bir uğraş gerektirmeyen akupunktur uygulaması da yeni doğan annelerine kilo verme süreçlerinde yardımcı olabilecek seçeneklerden biridir.

Emziren anne diyeti örneği

Sabah : 2 dilim miktarında tam buğday unundan yapılmış ekmek, 1 ince kalıp beyaz peynir, 3-4 adet zeytin; tercihe göre roka, marul ya da tere (istenilen miktarda) ve haşlanmış yumurta

Ara öğün : 1 bardak miktarında katkısız doğal süt

Öğle : 1 dilim miktarında tam buğday unundan yapılmış ekmek, 1 kase istediğiniz içerikte yaptığınız çorba, 5 yemek kaşığı istediğiniz sebzeyle yaptığınız sebze yemeği, 1 salata kasesi miktarında istediğiniz sebzelerle yaptığınız salata ve yarım kase miktarında yoğurt

Ara öğün : 2 adet istediğiniz meyve

Akşam : 2 dilim miktarında tam buğday unundan yapılmış ekmek, 1 kase istediğiniz içerikte yaptığınız çorba, 5 yemek kaşığı istediğiniz sebzelerle yaptığınız sebze yemeği, 1 salata kasesi miktarında istediğiniz salata malzemeleriyle yaptığınız hem yağsız hem de tuzsuz salata, haşlanmış yumurta büyüklüğünde olacak şekilde 3 parça et (pişirilme şekli kesinlikle ya haşlama ya da fırında pişirme şeklinde olmalıdır)

Ara öğün : 1 kase miktarında yoğurt

Tüm bu beslenme programı süresince her gün en az 3 litre su içimi de ihmal edilmemelidir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.