Menu

El-kahhar isminin anlamı ve özellikleri


el-kahhar-ismi-ozellikleri

El-Kahhar – القهار

Allah’ın isimlerinden biri olan Kahhar, anlam olarak kahredici; yok eden varlık şeklinde bir ifade oluşturmaktadır. Allah’ın bitmek tükenmek bilmeyen kudretinin karşısında hiçbir gücün duramayacağını, eğer böyle bir cesaret gösterme gafletinde bulunacak olan olursa da onun cezasının tamamen layığıyla verileceğini ifade eder.

Bu isim gün içerisinde 306 kez zikredilirse, kişinin düşmanlarının ve çevresindeki zalim kişilerin hayatlarının kahrolarak geçmesine vesile olunmaktadır. Yarattığı tesir, genelde bu ismi tekrarlayan kişinin etrafında “düşman” olarak görebileceği kişiler üzerindedir.

Bunun dışında çevredeki kötü insanlara hak ettiğini verebildiği gibi kişinin kendisi için de olumlu sonuçlar doğurabilmektedir. Örneğin; Kahhar’ı sürekli tekrarlayan kişilerin nefislerine ekstradan hakim olabildikleri, dünyevi zevklerden koparak hırs ve şehvet gibi duyguları unutabileceği ve kendisine Allah yolunda daha güçlü adımlar atabilecek bir kafa yapısı oluşturabileceği söylenmektedir.

Hayatlarını diğer insanlara göre daha çaresiz, daha zor veya daha zulüm görerek geçiren kişiler Kahhar ismini ağızlarından eksik etmemeye başladıktan sonra; özellikle güneşin doğduğu saatlerde ve gece yarısı denilen saatlerde  bu ismi andıklarında hayatlarının daha iyi gideceği ve çevrelerinde kendilerini kötü etkileyen herkesin hak ettiği cezayı bulacağı söylenir.

Ayrıca kendi hayatında dünyevi şeylerin zevkine ve hırsına düştüğünü fark eden bireylerin bu ismin tekrarına sığınmasının sonrasında, yavaş yavaş bu tip düşüncelerden arınmaya başladığı; kirli düşüncelerinden arınarak Allah katında affedilmeye başlandığı ve kendisinin de daha huzurlu hissetmeye başladığı iddia edilir.

Ancak tüm bu yapılacaklardan önce, özellikle kötülükte bulunulan insanın karşılıklı olarak bunları yaşamasını istemek adına Kahhar’ı ağızlardan eksik etmeden evvel bu tip kişiler adına Allah’a sığınılmalıdır. Bu tip insanlar için Allah’tan yardım dilenmesine rağmen eğer durumda bir değişiklik olmuyorsa Kahhar’a sığınmaktan başka çare kalmıyor demektir.
One Response
  1. Azra

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.