Menu

El-Kâbıd isminin anlamı ve özellikleri


el-kabid-1

İslam inancına göre Allah-u Teala’nın 99 farklı ismi bulunmakta ve bu isimlerin her birinin zikredildiğinde farklı bir anlamı, farklı bir etkisi bulunmaktadır. Bu isimlerden sık duyulanlardan birisi ise “El-Kabıd” ismidir.

Kabıd, kelime anlamı olarak kısaca “daraltma, bunaltma, sıkma etkisi bulunan” anlamına gelmektedir. Daha geniş bir açıklamayla Allah’ın her şeyi kontrol altına alması ve bu gücünü de sonsuz yetkiyle kullanabilen bir varlık olması durumu ifade edilmeye çalışılmaktadır. Bu imkan gereğince Allah istediği zaman, gerek duyduğu konuda darlık ve sıkıntı verebilme yetkisine sahiptir.

el-kabid-2

İnanışa göre Kabıd ismi bir kula etkisini göstermeye başlayınca, kişide büyük bir iç darlanması ve deyimi yerindeyse dünyaya sığamama durumu hasıl olmaktadır. Bu hissiyat  ruhen bir darlanma olduğu için rahatlamak için kişi kendini acil bir çaba içerisinde bulmaktadır. İşte bu tip hissiyatlarda, Allah’ın Kabıd isminin etkisinin devreye girmesinden söz edilebilmektedir.

Bu isimle ilgili yapılan başka bir açıklama da, bu ismin belirli günlerde belirli tekrarlarla okunduğunda; okuyan kişinin aklından geçirerek okuduğu kişiye bunaltıcı ve engelleyici etkiler yaratabildiği yönündedir. Bu ismin özellikle Perşembe günleri tekrarlanması, Allah tarafından çok kısa sürede mükafat görmeye ve rahatlamaya yaramaktadır. Bunun dışında her gün tam 903 kere bu ismi  tekrarlayan kişinin, hayatında pek çok kendisine fayda sağlayan dostu olacak ve huzurlu bir hayat geçirecektir.

 




Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.