Menu

Eksantrik mili (Kam mili) nedir, nasıl çalışır


eksantrik mil

Eksantrik mili (Kam mili) nedir, nasıl çalışır

Kam mili olarak da adlandırılan eksantrik mili, hareketini krank milinden alan motorun yardımcı milidir. Eksantrik milinin görevi, subapların açılma/kapanma sürelerini ve zamanlamasını ayarlamaktır. Motorun çalışır durumdaki devri ile orantılı çalışmaktadır ve motorun sorunsuz çalışması için motorun üzerine konuşlandırılmıştır. Eksantrik milleri ( kam mili ) motorun önemli parçalarından biri olup, karbon çelik kullanılarak döküm yöntemi ile tek parça olarak üretilmektedir.

Nasıl çalışır?

Eksantrik mil üzerinde muylular, kamlar ve hareket verme dişlileri mevcuttur. Eksantrik mili ( kam mili ) elde ettiği hareketi krank mili üzerinden dişli, zincir ya da kayış ( trigel kayışı ) vasıtası ile almaktadır. Dişliler vasıtası ile aktarma en sorunsuz olanıdır ve krank mili ile eksantrik mili arasındaki mesafe yakın ise hareket bu şekilde aktarılır. Sıralı tipli silindire sahip olan motorlarda dişli ile hareket aktarmak mümkün değildir. Çünkü, krank mili ile eksantrik mili arasındaki mesafe dişli ile yapılamayacak kadar fazladır. Yani V tipi  motorlarda dişli kullanılabilmektedir, ancak sıra tipli olanlarda trigel kayışı ya da zincir kullanılabilmektedir.

kam mili nasıl çalışır

 

Hareket aktarmak için kullanılan trigel kayışı zamanla kopabilir veya sıyırabilir ki, bu da motor üzerinde onarımı mümkün olmayan hasarlar ortaya çıkarabilir. Zincir kullanılan motorlarda ise kopma yaşansa bile motor durarak zarar görmesini engeller. Kayış sıyırdığında ise mevcut hareket devam ettiği için motorun zamanlaması değişir. Bu durumda da büyük hasarlar mesela krank milinin kırılması söz konusu olabilir.

Subapların açılıp kapanma zamanlarını ayarlayan eksantrik milinin kamları, üstten eksantrikli motorlarda külbitörler ile direk temastadır. Eksantrik mili ( kam mili ) külbitöre hareket sağlar ve külbitörler de subapları açar. Eksantrik mili yandan olan motorlarda milin kamları subap iteceklerine hareket sağlar ve külbitöre hareket aktarır ki bu da subabın açılmasını sağlar. Subapların açılma/kapanma görevinin yanı sıra, yağ pompasına, varsa yakıt otomatiğine ve distribütöre hareket sağlamaktadır. Eksantrik milinde daha ziyade uç kısımda aşınma meydana gelir, bu da subapların olması gerekenden daha az açılmasına sebep olur. Yanda oluşan aşınma durumunda da subaplar erken açılıp kapanır ve ses yapar. Bu gibi durumlarda motordaki yanma kötü bir hal alır ve motorun gücünde düşüş yaşanır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.