Menu

Duvar kağıdı nasıl döşenir


baş

Duvar kağıdının yarattığı görsellik, dekorasyonda çok şık etkiler yaratmaktadır.

Duvar kağıdını döşemek sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Kendiniz, seçtiğiniz duvar kağıtlarını döşeyebilirsiniz.

İşte, duvar kağıdı döşemenin püf noktaları ;duvar kağıdı1


Kullanılacak malzemeler ; makas, maket bıçağı, merdiven, yapıştırıcı sürmek için fırça, spatula, zımpara, bez, şakül, sünger ve kova. üstünden geçmek için fırça ya da rakle. Normal standartlarda bir duvar kağıdı kullanıyorsanız, genel duvar kağıdı yapıştırıcısı alabilirsiniz. Vinil, kalın kabartma veya hasır duvar kağıdı kullanmaya karar verdiyseniz özel duvar kağıdı yapıştırıcısı alacaksınız. Malzemeyi alacağınız yapı market veya nalbura bu konuda bilgi vermeyi unutmayın.

duvar3


Duvarınız alçı sıva halindeyse, duvar kağıdı uygulamadan önce alçı macun uygulanmalıdır. Bu işlemin amacı duvar kağıdı sökülürken duvarın zarar görmemesi içindir. Duvarlar boyanmış haldeyse deterjanlı su ile duvarlarınızı silin. Duvarlarda daha önceden duvar kağıdı varsa, duvar kağıdı çıkaran özel solüsyonlar ile rahatlıkla sökebilirsiniz. Duvarda pürüzler varsa mutlaka zımparalayın ve her bölge eşit hale gelsin.

duvar4


Duvar kağıdı döşeyeceğiniz duvarı ölçün. yaklaşık 10 cm. pay bırakarak kağıdı kesin. Diğer kağıtları keserken ilk kestiğinizi kalıp olarak kullanarak diğer parçaları kesin. Duvar kağıdının yapıştırma işlemine pencerelerden başlayın ve aynı hizada ek yaparak devam edin. Kalıp haline gelmiş olan ilk parçayı yerde yapıştırıcı sürerek ikiye katlayın ve duvarda üst kısımdan 5-10 cm. fazlalık kalacak şekilde yapıştırın. Yapıştırdığınız yeri rakle veya temiz bez ile havasını alın. Diğer kağıtları da bu şekilde ekleyerek devam edin.

duvar5


 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.