Menu

Dünyanın en zengin 10 ailesi


Dünyanın en zengin aileleri kimlerdir? diye sorulduğunda aklınıza hemen Rockefeller, Rothschild, Ashton ve Oppenheimer gibi isimler gelecektir. Forbes dergisinin yapmış olduğu araştırmaya göre, dünyanın en zengin ilk 10 ailesini sizler için derledik;

 

1.. Carlos Slim Helu ve ailesi – 73 Milyar Dolar

Carlos Slim Helu, dünyanın en zengin ailesinin başındaki kişidir. Aile, Grupo Financiero İnbursa adlı bir mali şirkete ve Grupo carso adlı bir sanayi ve perakende şirketi sahibidir. Amerikan Movil adlı Latin Amerikada faaliyet gösteren bir GSM şirketleri, Hollanda KPN ve Telekom Austria’nın hisselerine de sahip. Ailenin diğer işleri arasında altyapı, madencilik ve gayrimenkul şirketleri de bulunmaktadır.

liliane bettencourt


2. Liliane Bettencourt ve ailesi – 30 Milyar Dolar

Bettencourt ailesi, bir Fransız kozmetik devi olan L’Oreal’in yüzde 30 hissesine sahip. Liliane şu anda 90 yaşında ve dünyanın en zengin kadını. Torunlarından bazıları L’Oreal’in yönetim kurullarında görev yapmaktadır.

bernard amault


3. Bernard Arnault ve ailesi – 29 Milyar Dolar

Bernard Arnault Moet Hennessy, Louis Vuitton ve LVMH gibi lüks markaların icra kurulu başkanı konumunda. Ailesinin de Christian Dior’da hisseleri bulunmakta. İngiltere’nin şövalye ünvanlı iş adamlarından biridir.

christy walton


4. Christy Walton ve ailesi – 28,2 Milyar Dolar

Christy Walton, Wal-Mart’ın kurucuları olan John Walton ve Sam Walton’un hayattaki oğullarından birisinin karısı. Sam öldükten sonra, çocukları şirket hisselerini devralmışlar. John, 2005 yılında bir uçak kazasında ölünce eşi Christy hisseleri devralmış ve dünyanın en zengin kadınları arasına girmiş.

michele ferrero


5. Michele Ferrero ve ailesi – 20,4 Milyar Dolar

Ünlü çikolata markası Ferrero’nun kurucusu Pietro Ferrero’nun ölümünden sonra, işin başına oğlu Michele Ferrero geçmiş. Dünyaca bilinen Rocher, Nutella ve Tic Tac gibi markaların üreticisi olan şirketin başındaki Michele de dünyanın en zenginleri arasına girmiş. Aile, gruba bağlı 70’den fazla şirkete ve dünya genelinde 22 binden fazla da çalışana sahip.

david thomson


6. David Thomson ve ailesi – 20,3 Milyar Dolar

David Thomson ve kardeşi Peter tarafından kontrol edilen Woodbridge adlı bir holding şirketleri bulunuyor. Thomson ailesi, Reuters Ajansının da yüzde 55 hissesine sahip. David Thomson, Reuters’in yönetim kurulunun yanı sıra, Kanada Globe and Mail gazetesinde de başkan. Ailenin diğer birçok girişimde de ortaklıkları bulunmaktadır.

thomas ve raymond kwok


7. Thomas & Raymond Kwok ve ailesi – 20 Milyar Dolar

Thomas ve Raymond Kwok kardeşler ve ailesinin başında oldukları grup, Hong Kong’un gayrimenkul piyasasını kontrol eden en büyük oluşumdur. Servetlerinin ana kaynağı da gayrimenkule dayanmaktadır.

theo albrecht jr


8. Theo Albrecht Jr ve ailesi – 18,9 Milyar Dolar

1960 yılında Almanya’da büyük bir market zincirini kuran Theo Albrecht ölünce, servetini Jr ve Berthold!a bıraktı. Tüm bağlı işletmeler, aile üyelerine temettü veren bir kuruluş tarafından kontrol ediliyor. Aile üyelerinin hepsinin şirketlerde çeşitli oranlarda hisseleri bulunmakta. Aldi Nord adlı Amerikalı perakende indirim zinciri ve Alman indirim market zincirlerine sahipler.

alberto bailleres gonzales


9. Alberto Bailleres Gonzalez ve ailesi – 18,2 Milyar Dolar

Dünyanın en büyük gümüş madencilik şirketi İndustries Pefioles adında bir holding ve çeşitli endüstriyel sektörlerde büyük hisselere sahip bir aile. Meksikalı olan bu ailenin başında da Alberto Bailleres Gonzales bulunmaktadır. Sigorta, emeklilik fonu, mağaza zincirleri, Coca-Cola’nın da şişelemeyle ilgili alanlarında hisse sahipleridir.

iris fontbana ve ailesi


10. Iris Fontbona ve ailesi – 17,4 Milyar Dolar

Şilili bir milyarder olan Andronico Luksic 2005 yılında öldüğünde, serveti eşine ve ailesine kaldı. İris Fontbona ve ailesi dünyanın en büyük bakır madenlerini kontrol etmektedirler. Ayrıca bankacılık, enerji, liman işletmeleri ve ulaştırma alanlarında da faaliyetleri bulunmaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.