Menu

Dünyanın en zengin 10 ailesi


Dünyanın en zengin aileleri kimlerdir diye sorulduğunda aklınıza hemen Rockefeller, Rothschild, Ashton ve Oppenheimer gibi isimler gelecektir. Ancak ortaya çıkan sonuçlara gelin birlikte göz atalım. Listede ilk 10’a giren aileler dünya genelinde değişik ülkelerden gelmekte. İçlerinde kraliyet aileleri de var, uluslararası finans öncüleri de kuşaklardır girişimcilik yapanlar da hatta şekerciler de.  2017 yılı verilerine göre işte o aileler:

Dünyanın en zengin aileleri


1) Suud Hanedanı – 1,4 trilyon dolar

9639340291_f9ce660cc4_b

El-Suud ailesi, 1923’te modern hükümet başa gelmiş olsa da Suudi Arabistan’ı 1700’lerden beni yönetmekte. El-Suud ailesinin lideri ise Kral Abdülaziz el-Suud. Ailenin serveti ise doğal olarak kontrollerinde bulunan Suudi Arabistan petrol kaynaklarından geliyor. Şaşırdık mı? Hayır.

2) Rothschild Ailesi – 350 milyar dolar

Miriam_Eshkol_with_Baron_Guy_de_Rothschild_and_Baroness_de_Rothschild_1964

Bu alman ailenin ismi 1700’lerin sonundan beri uluslararası bankacılık ile anılıyor. Ailenin asıl lideri Mayer Rothschild, Alman kraliyet ailesinin sevilen ve sayılan bir finans müdürü ve asistanıydı. Alman aristokrasisi için bir bankacılık işi kurmak amacıyla saraydaki konumunu kullandı. Beş erkek çocuğu yetişkinliğe erdiği zaman onları Frankfurt, Londra, Napoli, Paris ve Viyana’ya yerel bankacılık ilişkilerini yönetmeleri için gönderdi. Derken bir finans imparatorluğu filizlendi.

3) Walton Ailesi – 149 milyar dolar

5793149997_96d6425d06_b

Sam Walton çok kısa bir zamanda bir alışveriş imparatorluğu kurdu. 1940’ların sonu, 1950’lerin başında Walton ilk Walmart şubesini Amerika Birleşik Devletleri’nin Arkansas eyaletinin Rogers bölgesinde açtı. O zamanlar bu alışveriş devinin adı Walmart Discount City idi. Şimdi ise mağazanın resmi adı Wal-Mart Stores Inc. Walton, büyük çaptaki kentsel rekabetten uzaklaşıp küçük şehirlere odaklanarak endüstride çığır açtı. Dağıtım, ürün seçimi ve ürün tedariği alanında uzmanlaştı. Şirketi ise şu anda dünyada hükümete bağlı olmayan en büyük istihdam sağlayıcısı, yaklaşık 2,1 milyon çalışanı var.

4) Koch Ailesi – 100 milyar dolar

 Fred_Thompson_David_Koch_Julia_Koch_2007

Genel merkezi ABD’de bulunan Koch Industries dünyanın ikinci en büyük şahıs şirketi. Şirket çok uluslu, holdingleşmiş bir kurum ve petrol, gayrimenkul, çiftçilik, ticaret, kimya, finans, gübre ve ev gereçleri konusunda yatırımları var. Fred C. Koch, 1940 yılında şirketi bir petrol rafinerisi olarak kurdu. Ancak şirket daha sonra oğulları Charles ve David Koch’un eline geçti.

5) Mars Ailesi – 80 milyar dolar

mars-family-net-worth

Mars ailesi servetinin büyük bir bölümünü şekere borçlu. Mars Inc. dünyanın en büyük şahıs şirketi ve 1911 yılından beri şekerleme işiyle uğraşıyor. Şirketi Franklin Mars kurdu ancak daha sonra oğlu Forrest şirketi üzerine aldı. Markanın en önemli ürünleri ise Mars Bar ve M&M’s adlı şekerlemeler.

6) Slim Ailesi – 64,3 milyar dolar

foto_slim_unesco

Meksikalı aile, Forbes Dergisi’ne göre 2010-2013 yılları arasında dünyanın en zengin ailesi olarak yer alıyordu. Ailenin babası Carlos Slim Helu, Grupo Carso’yu kurdu. Grupa Carso, Mexico Stock Exchange’in net varlığının yaklaşık yüzde 40’ı üzerinde kontrol sahibi olan bir holding. Slim, imparatorluğunu oğullarının yardımıyla yönetiyor.

7) Arnault Ailesi – 63,8 milyar dolar

33325825591_3c450c480d_b

Fransız milyarder aile Arnaultlar dünyaca üncü lüks markaları Moet Hennessy Louis Vuitton (LVMH) ve Christian Dior ile tanınıyor. Aile reisi Bernard Jean Etienne Arnault halen LVMH markasının CEO’su ve yöneticisi. Kendisinin iki çocuğu var, Antoine ve Delphine, onlar da şirkette aktif olarak görev alıyor. 

8) Cargill-MacMillan Ailesi – 49 milyar dolar

The-Cargill-MacMillan-Family

Koch Industries firmasından daha çok değeri olan tek şahıs şirketi Cargill Inc.’dir. William Wallace Cargill 1865 yılında Cargill Inc. adlı şirketi kurmuştur. Şirketin yüzde 88’i ABD’li Cargill-MacMillan ailesine aittir. Ailede 14 adet milyarder bulunuyor.

9) Bettencourt Ailesi – 42,7 milyar dolar

andre-bettencourt

1909 yılında Fransız-Alman asıllı kimyacı Eugene Schueller özel bir saç boyası formülü geliştirdi. O zamanlarda Paris dünyanın moda başkenti olduğundan, Eugene kendine zengin Parisliler ve kuaförler arasında müthiş bir piyasa bulmuştu. Daha sonra L’Oréal S.A. ortaya çıktı. Kızı Liliane daha sonra şirketin kontrolünü babasının ve eşi Andre Bettencourt’un ölümleri üzerine devraldı. Liliane Bettencourt şimdi dünyanın en zengin kadını unvanına sahip.

10) Cox Ailesi – 41 milyar dolar

FDR_and_James_M_Cox_cph.3b03395

ABD’li Cox ailesi, yönetime olan erişimini aile servetine nasıl dönüştürebileceğini öğrenmişti. James Middleton Cox iki dönem Ohio’nun valiliğini yaptı ve 1920’de yürüttüğü başkanlık kampanyası başarısız oldu. Politikadan sonra Cox, birkaç gazetenin yönetimini ele aldı ve Cox Enterprises adındaki medya şirketini kurdu. Bir yandan da Demokrat partiye ve Franklink D. Roosevelt’e yakın olmaya devam etti. Cox Enterprises şu anda Cox’un iki erkek torunu tarafından yönetiliyor.

Kaynaklar:

https://list25.com/25-richest-families-in-the-world/4/

https://www.investopedia.com/articles/insights/052416/top-10-wealthiest-families-world.asp
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.