Menu

Dünyanın en uzun sualtı tünelleri


en uzun tüneller

Tüneller, mühendislik açısından şaşırtıcı özelliklere sahiptirler.

Trafiğin verimli bir şekilde idare edilebilmesi, karayollarının ihtiyaçlarını karşılanması için, dağlar hatta su altında inşa edilmektedir. ,

İşte, dünyanın en uzun sualtı tünellerinden bazıları;

 

seikan tüneli japonya


Seikan Tüneli – Japonya: 53,9 km uzunluğu olan Seikan tüneli dünyanın en uzun sualtı tüneli olup, Tsugaru boğazı altında yer almaktadır. 1998 yılında tamamlanan tünel Aomori ile Hokkaido adasını birbirine bağlamaktadır.

channel tüneli fransa-ingiltere


Channel Tüneli – Fransa ve İngiltere: Manş tüneli, kuzey Fransa’nın Pas De Calais ile İngiltere’nin Folkestone’u birbirine bağlamaktadır. 1802 yılında planlanan ve tartışılan tünel, 1994 yılında resmen II. Kraliçe Elizabeth tarafından hizmete açılmıştır.

tokyo bay aqua hattı tüneli japonya


Tokyo Bay Deniz Hattı – Japonya: 15 km’lik bu hat Japonya’nın Tokyo körfezine dağılan ücretli otoyollarından biridir. Planlama ve inşaatı 31 yıl devam eden tünel, 1997 yılının Aralık ayında hizmete girmiştir.

bomlafjord tüneli norveç


Bomlafjord Tüneli – Norveç: 7,8 km uzunluğundaki bu tünel, Stord’dan Bomlo adalarını bağlamak için tasarlanmıştır. 1980 yılında başlanan inşaatı 1997 yılında tamamlanmış ve hizmete alınmıştır.

eiksund tüneli norveç


Eiksund Tüneli – Norveç: Hareidlandet adası ile Eika adasını anakaraya bağlayan 7,7 km uzunluğunda bir tüneldir. 2007 yılında hizmete girmesi planlanan tünel ancak 2008 Şubat ayında açılabilmiştir.

north cape tüneli norveç


North Cape Tüneli – Norveç: Norveç’teki uzun su altı tünellerinden biri olan tünel 6,8 km uzunluğunda olup, Mageroya adasını anakaraya bağlayan tünel, 199 yılında hizmete açılmıştır.

severn tüneli ingiltere


Severn Tüneli – İngiltere: Severn nehri altında bulunan tünel, Monmouthshire ile güney Gloucestershire’ı bağlamaktadır. 1873 – 1886 yılları arasında Great Western Railway tarafından inşa edilmiştir ve 3,2 km uzunluğundadır.
One Response
  1. Mehmet C. Kale

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.