Menu

Dünyanın en uzun nehirleri


en uzun nehirler

Yeryüzünde, binlerce km uzunluğunda insanlara yaşam kaynağı olan ve bulunduğu coğrafyada can damarı olarak değerlendirilebilecek büyük nehirler bulunmaktadır.

Aktığı yerlerde etrafına can veren bu nehirlerin en uzunlarını sizler için derledik.

İşte, dünyanın en uzun nehirleri;

nil nehri


Nil Nehri: Kaynağından döküldüğü yere kadar olan uzunluğu 6854 km olan Nil nehri, Mısır’ı kuzeye doğru baştan başa geçer ve Akdeniz’e dökülerek son bulur.

amazon nehri


Amazon Nehri: Toplamda 6452 km uzunluğa sahip olan Amazon nehri, taşıdığı su kütlesi bakımından dünyanın en büyük nehridir. And dağlarından doğan Amazon nehri Atlas okyanusuna kadar yolculuğuna devam eder.

mississippi nehri


Mississippi Nehri: 6270 km uzunluğa sahip olan Mississippi nehri, Missouri nehri ile birleştikten sonra bu isimle anılmaya devam eder. Nehir Kuzey Amerika topraklarında doğar ve yine Kuzey Amerika topraklarında son bulur.

yangtze nehri


Yangtze Nehri: Asya kıtasının en uzun nehridir. Çin’in batısından doğan nehir Doğu Çin denizine akmaktadır. Toplam uzunluğu ise 6211 km’dir.

obi nehri


Obi – İrtis Nehri: 5570 km uzunluğunda olan nehir, Sibirya’nın güneyinden çıkar ve Kuzey buz denizine dökülür. Geniş ve düz bir yatağı olan nehirde yolcu ve yük taşımacılığı da yapılabilmektedir.
Son 50 Yorum
  1. Mustafa Şen
  2. nur yağmur

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.