Menu

Dünyanın en uzun 5 nehri


 

Dünya üzerinde olan nehirler sayesinde ulaşım, tarım yapılmaktadır. Dünyanın en uzun nehirleri ise hayat kaynağıdır.

Çok eski dönemlerden günümüze gelişim hep bu büyük nehirler sayesinde olmuştur. İşte, dünyanın en uzun nehirleri;

1) Nil nehri


Evening_Nile_River_Uganda


Dünyanın en büyük ve uzun nehri kabul edilen, kuzeydoğu Afrika’da bulunan Nil nehri tam olarak 6.650 km’dir. Afrika kıtasının neredeyse çoğunluğu Nil nehrinin yoludur. Antik dönemde Mısır medeniyeti Nil nehri sayesinde ilerlemiş ve büyümüştür. Yapılan piramitlerin taşları Nil nehri ile taşınmış, balıkçılık ve tarım bu nehir sayesinde ilerlemiştir. Bugün Afrika kıtasının can damarı halen Nil nehridir. Mısır ve Sudan’ın temel su kaynağıdır. Aynı zamanda Tanzanya, Uganda, Ruanda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kenya, Etiyopya gibi ülkeler de Nil sularını paylaşmaktadır.

2) Amazon nehri


Aerial_view_of_the_Amazon_Rainforest


Güney Amerika’dan Atlantik’e doğru akmakta olan Amazon nehri dünyanın ikinci büyük nehridir. Uzunluğu yaklaşık olarak 6.400 kilometredir. Bölgenin tropik yapısı nedeni ile yağan Amazon yağmurları sayesinde bu nehir daima beslenir. Yapı olarak, kuruma şansı yok denecek kadar azdır. Üstelik orman yapısı ve hayvan çeşitliliği nedeni ile Amazon nehri dünyanın en güzel nehirlerindendir. Amazon nehri Brezilya, Peru, Bolivya, Kolombiya, Ekvador, Venezuela, Guyana ülkelerinden geçmektedir.

3) Yangtze nehri


Yangtze_river_cruise


Çin’de bulunan bu nehir 6.300 kilometrelik boyu ile Asya’nın en büyük nehridir. Kirlilik ve seller nedeni ile pek çok insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Nehirde ıslah çalışmaları yapılmaktadır. Yangtze nehri, Çin’in tarihi, kültürü ve ekonomisi üzerinde büyük rol oynar. Bu nehir Kuzey ve Güney Çin arasında sınır görevi de görür. Nehir üzerinde bulunan Üç Boğaz Barajı da dünyadaki en büyük hidroelektrik enerji üreticisidir.

4) Mississippi nehri


Mississippi_River_Views


6275 kilometre ile dünyanın dördüncü büyük nehridir.  Minessota, Wisconsin, Kentucky, Tenessee, Arkansas, Mississippi, Louisiana eyaletlerinden geçerek ABD boyunca akar. Amerika’da gelişmiş pek çok şehir bu nehrin yanına konumlanmıştır. Taşımacılık, tarım bu sayede gelişmiştir. Mississippi Nehri Vadisi ülkenin en verimli tarım bölgelerindendir.

5) Yenisey nehri


8038890188_a865858191_b


5539 kilometre uzunluğundadır ve Moğolistan ile Rusya’dan geçmektedir. Kuzey Buz Denizi’nden (Arktik Okyanusu) geçen en büyük nehirdir. Yenisei nehri de denmektedir. Bu nehir, Ob behri ve Lena nehri ile birlikte Sibirya’nın en büyük üç nehrinin birincisidir. 2. Dünya Savaşı boyunca, Nazi Almanya’sı ve Japon İmparatorluğu Asya’yı Yenisey nehri boyunca, Çin sınırına kadar ikiye ayırmak istemiştir. Krasnoyarsk Barajı gibi hidroelektrik barajlar Yenisey nehrinin ortasında bulunurlar.

 
Son 50 Yorum
  1. Ahmet
  2. ennler
  3. samese
    • kuzt
  4. seda
  5. seda
    • Anonim
  6. atınç yeryüzü

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.