Menu

Dünyanın en ünlü saat kuleleri


saat kuleleri

Dünyanın birçok şehrinde, o şehrin simgesi haline gelmiş olan birçok yapı vardır.

Bu yapıların en önemlilerinden olan saat kuleleri, insanların büyük ilgisini ve hayranlıklarını kazanmaktadır.

İşte, dünyanın en ünlü saat kuleleri;

Big Ben


Big Ben saat kulesi – İngiltere: Londra’da Westminster sarayının yakınında bulunan bu ünlü saat kulesi, 1858 yılında inşa edilmiştir. Yüksekliği ise 96,3 metredir.

Spasskaya Saat Kulesi


Spasskaya saat kulesi – Rusya: Kremlin sarayının ana kulesi olan bu saat kulesi, 1941’de inşa edilmiştir.

Mekke Saat Kulesi


Mekke saat kulesi – Suudi Arabistan: Mekke Royal Hotel saat kulesi olarak bilinmektedir. 601 metre yüksekliğindeki yapı dünyanın en yüksek ikinci binası durumunda. Üzerindeki saat 43 metrelik bir çapa sahip.

Faisalabad Saat Kulesi 1


Faisalabad saat kulesi – Pakistan: 19. yüzyılda İngilizler tarafından inşa edilen saat kulesi, Pakistan’da ayakta kalan en eski tarihi yapılardan biridir.

İzmir Saat Kulesi


İzmir saat kulesi – Türkiye: İzmir’in Konak ilçe meydanında olan saat kulesi, 25 metre yüksekliğinde ve 1901 yılında II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yılına atfen yapılmıştır. Kuledeki saat Alman imparatoru II. Wilhelm tarafından hediye edilmiştir.

kowloon saat kulesi


Kowloon saat kulesi – Hong Kong: 44 metre yüksekliğinde olan saat kulesi, yukarıya kadar ahşap bir merdivenle çıkılmaktadır.

Montreal Saat Kulesi


Montreal saat kulesi – Kanada: Londra’daki Big Ben’e benzeyen bir yapıya sahip olan saat kulesinin yüksekliği 148 metredir.

Rajabaj Saat Kulesi


Rajabaj saat kulesi – Hindistan: Big Ben saat kulesinin model alındığı bu saat kulesi, İngilizler tarafından inşa edilmiş ve 85 metre yüksekliğindedir. Mumbai üniversitesi kampüsü içinde yer almaktadır.

Zytglogge, İsviçre


Zytglogge saat kulesi – İsviçre: 13. yüzyılda yapılan saat kulesi, UNESCO kültür mirası bünyesindedir.

Barış Kulesi, Kanada


Barış saat kulesi – Kanada: kanada parlamento binasına bitişik olan saat kulesi, 92,2 metre yüksekliğinde ve Kanada’nın simgelerinden biridir.

Allen-Bradley Saat Kulesi


Allen Bradley saat kulesi – ABD: Big Ben’in iki katı büyüklüğünde olan saat kulesi, Mekke saat kulesi yapılana dek dünyanın en büyük saati konumundaydı. Yelkovanlarının her biri 6,1 metre boyunda ve 140 kg ağırlığındadır.

dolmabahçe saat kulesi


Dolmabahçe saat kulesi – Türkiye: Dolmabahçe Saltanat kapısı önünde bulunan saat kulesi, 1895 yılında tamamlanmıltır. 27 metre yüksekliğinde olan saat kulesi, II. Abdülhamid tarafından saray mimarı Sarkis Balyan’a yaptırılmıştır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.