Menu

Dünyanın en pahalı antik heykelleri


taş heykeller

Eski Yunan ve Roma mitolojisine ait birçok heykel ve heykelcik günümüzde dahiyane eserler olarak kabul edilmektedir. Bu tür heykellerin çoğunluğu Antik Yunan kökenlidir. Belirlenen fiyatlarına göre dünyanın en pahalı antik heykellerini sizler için derledik;

guennol lionness


Guennol Lioness ( 57,2 milyon Dolar ): Irak’ın başkenti Bağdat yakınlarında bulunan guennol Lioness, 5 bin yıllık kireçtaşından yapılmış bir Mezopotamya heykelidir. Heykel antropomorfik dişi-kadını tasvir etmekte olup, 2007 yılında Sotheby’s tarafından 57,2 milyon dolara satılmış ve bugüne dek satılan en pahalı heykel olmuştur.

artemis ve staq


Artemis ve Stag ( 28,6 milyon Dolar ): 2007 yılında oldukça yüksek fiyata satılan bu heykel satıcı Guiseppe Eskenazi tarafından temsil edilen bir alıcıya 29 milyon dolara satıldı. Artemis ve Stag heykeli klasik dönem sanatının ayakta kalan en güzel eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

antinous roman büstü


Antinous Roman Büstü ( 23,826,500 Dolar ): Antinous, şimdi Türkiye’nin kuzeyinde bir şehirde doğmuş olan Yunanlı gençlerden biridir. Nil nehrinde boğularak öldüğü söylenen Antinous, kendisini feda ettiği de düşünülmektedir. Roma İmparatoru Hadrian tarafından hayran olunduğunun dışında pek bilgi yoktur. Çeşitli kaynaklarda Hadrian ve Antinous’un eşcinsel bir ilişki yaşadıklarına dair güçlü iddialar vardır. Bu büst Antinous’a ait olan tek heykeldir. Bu büst 2010 yılında Sotheby’s tarafından adı açıklanmayan bir alıcıya yaklaşık 24 milyon dolara satıldı.

leda ve kuğu mermer grup


Leda ve Kuğu Mermer Grup ( 19,122,500 Dolar ): Yunan mitolojik öyküsünden kaynaklanan Leda ve Kuğu M.Ö.300 yıllarında yapılmış bir heykel grubudur. 1775 yılında Roma’da keşfedilen bu heykel, antik Yunan heykelinin bir kopyası olarak kabul edilmektedir. Sotheby’s New York tarafından 19 milyon dolar gibi bir bedelle ismi bilinmeyen bir alıcıya satıldı.

afrodit haykeli


Afrodit Heykeli ( 18 milyon Dolar ): Ünlü Yunan heykeltıraş Praxiteles, M.Ö. dördüncü yüzyılda aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit heykelini ortaya çıkardı. Afrodit, Tanrıça Venüs ile eşdeğer kabul edilir. Helenistik dönemde yaygınlık gösteren Afrodit heykelleri içinde bu heykel çıplaktır ve oldukça seçkin bir yeri vardır. Heykel, adı açıklanmayan bir satıcı aracılığı ile 1988 yılında 18 milyon dolara Getty Müzesi tarafından satın alınmıştır.

kiklad yatan kadın figürü


Kiklad Yatan Kadın Figürü ( 16,882,500 Dolar ):Şimdiye kadarki en önemli Kiklad idolü 3-5 milyon dolar tahmin ediliyordu. Ancak 2010 yılında Christie müzayede Evi tarafından satılan bu Kiklad uzanmış kadın figürü yaklaşık 17 milyon dolara alıcı buldu. Bu antik taş heykel özellikleri ile günümüze kalan en ikonik heykel türlerinden biridir.