Menu

Dünyanın en pahalı 5 elektrikli otomobili


dünyanın en pahalı 5 elektrikli otomobili

Benzin fiyatları arttıkça elektrikli otomobillerin popülerliği daha da artacak. Japonya, İsveç ve Norveç gibi ülkelerin çalışmaları ile hibrid araçlarda Pazar %12 büyüme sağladı. Audi, Honda, Nissan ve Tesla gibi büyük şirketler elektirkli otomobiller ile ilgili tasarımlarını sürekli geliştiriyorlar. Bu firmalar lüks otomobil segmentinde de uluslar arası fuarlarda boy göstermekteler.

Maliyetleri yüksek olan bu otomobillerin yaygınlaşması için fiyatların biraz daha makul seviyelere inmesi gerekiyor. Lüks elektirikli otomobillerin bazılarını sizler için araştırdık.

İşte, dünyanın en pahalı 5 elektrikli otomobili;

lightning GT


Lightning GT -. 300.000 $

Bu İngiliz firmasının ilk elektrikli otomobili ve oldukça özel bir üretim. 2014 yılı sonuna kadar sadece 50 adet üretilecek. Bu el işi üretilen otomobil süper güçlü alüminyum kompozit yapısı ile spor araba tasarımına bir zarafet getirmiştir. Saatte 130 km hızı olan bu araba kavisli tasarımı, karbon fiber gövdesi ve petek alüminyum kasası ile sofistike bir tasarım. Elektirkli otomobil dünyasında sadece iki adet lityum-titanate pil teknolojisini kullanan markalardan biri olmuştur.

mercedes benz SLS AMG


Mercedes Benz SLS AMG – 550.000 $

Dünyanın en ileri teknoloji otomobil üreticilerinden biri olan Mercedes Benz’in bu roadster’i 3,9 saniyede 62 mil hıza ulaşmakta, 155 mph dört elektrik motoru kullanmaktadır. Bu piyasadaki en güçlü elektrikli otomobil olarak öne çıkmaktadır. 20 saatlik pil şarj süresini azaltmak için çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir. Mercedes Benz’in bu elektrikli otomobili 2015 yılında Avrupa’da pazara çıkacak ve 500 bin doların her centine değecek bir araba olacağını belirtiyorlar.

rimac konsept 1


Rimac Concept 1 -. 980.000 $

Dünyanın bu ilk elektrikli hiper otomobili Hırvat otomotiv şirketi Rimac Otomotiv tarafından geliştirilmiştir. Bu kavisli zarif hatlı tasarım 2,8 saniyede 60 mile çıkan, 1088 beygir gücü olan tam bir spor araba. Elektrikli otomobiller arasında en fazla hızlanan arabası kabul edilmektedir. Elektrikli arabalar için bir ilk olan arkadan çekişli ve önden çekişli güç geçişine sahiptir.

mercedes benz SLS Gullwing


Mercedes-Benz SLS Gullwing Electric E-Cell – 1.000.000 $

İlk tam elektrikli süper araba olarak her bir tekerlek için dört motor bulundurmaktadır. 649 tork ve 526 beygir gücündeki bu otomobil 4 saniyenin altında 62 mile çıkabilmektedir. Sürücü konsolu ile fütüristik bir hava estiren otomobil oldukça özel bir konumdadır.

rolls royce phantom 102EX


Rolls Royce Phantom 102EX – 1.600.000 $

Bu Rolls Royce deneysel olarak high-end lüks sınıf özelliklerinde tasarlanmıştır. İlk defa 2011 Cenevre otomobil fuarında görücüye çıkan bu otomobil hala pazara sunulmuş değil. Asıl sorun aracın ağırlığıdır. Bazı verimlilik geliştirmelerine de ihtiyacı olan bu lüks otomobil yüksek silindirli otomobil alıcıları için ikna edici olacak.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.