Menu

Dünyanın en nadir hastalıkları


nadir görülen hastalıklar

Öyle hastalıklar var ki, tıp tarihinde çok az sayıda örnekleri olan hastalıklardır. Bu tür nadir hastalıkların birçoğunun da tedavileri bilinmemektedir.

İsmini dahi bilmediğimiz ya da hiç duymadığımız bu nadir hastalıkları sizler için derledik.

İşte, dünyanın en nadir hastalıkları;

kaçış sendromu


Kaçış Sendromu: Bu hastalığa yakalanan kişilerde %30 civarında ölüm riski taşımaktadır. Kaçış sendromu ile ilgili tespit edilen hasta sayısı binlerle değil sadece onlarla ifade edilmektedir. Birçoğumuz bu hastalığın ismini Türkiye’de Mehmet Ali Erbil ile duymuştuk. Hastalık ayaklarda şişlik, halsizlik, nefes darlığı, solunum yetmezliği, böbrek faaliyetlerinin durması, tansiyon düşüklüğü ve organ yetmezliğine neden olmaktadır.

erken yaşlanma


Erken Yaşlanma ( Progeria ): Beyin ve zeka gelişiminde etkisi olmayan bu hastalık organların ve derinin yaşlanmasına neden olmaktadır. Genellikle 15 yaşlarına kadar görülebilen bu hastalık, dünya genelinde 5 milyonda bir rastlanan bir hastalık olup, tıpta henüz bir tedavisi bulunmamaktadır.

Alveoler Proteinozis


Alveoler Proteinozis: Kesin olarak sebebi bilinmeyen bu hastalıkta inorganik tozlara karşı bir doku reaksiyonu görülmektedir. Bir milyonda 5 kişide ancak görülebilen bu nadir hastalık, ani yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrıları ile başlamaktadır.

Alveoler Mikrolitiazis


Alveoler Mikrolitiazis: Dünya genelinde daha fazla Türklerde görülen bir hastalık olup, akciğer dokusundaki hava keseciklerinde minik taşların oluşmasına neden oluyor. Tıp literatüründe kesin tedavisi olmayan bu hastalık 90 yıllık süreçte yaklaşık 450 kişide görülmüştür.

Lorenzo’nun hastalığı


Lorenzo’nun hastalığı ( Arenolökodistrofi ): Daha ziyade 5-8 yaş aralığındaki çocuklarda görülen hastalık, işitme ve görme bozuklukları ile başlamakta ve hızlı bir seyir gösterip ölümle sonuçlanabilmektedir.

als hastalığı


Amyotrofik Lateral Skleroz ( ALS ): Sinir sistemi hastalığı olan ALS, kasların zayıflayarak erimesi ile birlikte bireyin güçten düşmesi ve yatağa bağımlı kalmasıdır. Belli bir süre sonra da yutkunma ve konuşma sorunları da ortaya çıkmaktadır. 100 binde bir görülen bu nadir hastalığın son aşamasında, hasta solunum yetmezliği ve akciğer enfeksiyonuna neden olarak ölümler görülmektedir.
One Response
  1. Nejdet

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.