Menu

Dünyanın en lüks meyveleri


lüks meyveler

Bazı konularda mükemmeliyete ulaşmak için sonsuz bir arayış var ve bu durum çoktan saplantı haline gelmiştir.

Lüks pazarlarda yer alan nadir ve nefis tadlarla eşleşen bazı tuhaf meyvelerin satış fiyatları dudak uçuklatan cinsten.

Giderek yaygınlaşan bu pahalı ve nadir meyveleri sizler için araştırdık.

yubari krak kavun


Yubari Kral Kavun ( 26 Bin Dolar ): Lezzeti ile Japonların sunduğu başka bir çeşitlilik. Bir Yubari kral kavununu tezgahlarda 150-200 dolar civarında bulmak mümkün. Fakat mükemmel şekilli olan bir numunesi son zamanlarda 26 bin dolara alıcı buldu. Bu da Yubari’nin listemizde ilk sırada olmasına yetti.

ingiliz ananası


İngiliz Ananası ( 16 Bin 500 Dolar ): Ananas egzotik bir meytve ve yaz aylarının sembolüdür, ancak özel bir çeşidi 19. Yüzyıldan beri İngiltere’de yetiştirilmektedir. Bu ananas Heligan Kayıp Bahçeleri şeklinde adlandırılan bir botanik bahçesinde, Cornwall kimyasal reaksiyonu kullanılarak ısıtılan küçük seralarda yetiştirilmektedir. Bu ananas, geleneksel Viktorya bahçe teknikleri kullanılarak tam iki yılda yetiştirilmiş ve 16,500 dolara satılmıştır.

japon yakut roman üzümü


Japon Yakut Roman Üzüm ( 6 Bin 400 Dolar ): Sadece dünyanın tek bir yerinde Japonya İshikawa’da yetiştirilen bu kırmızı renkli üzüm, dünyanın en pahalı meyvelerinden biridir. Her yakut üzümü 20 gr ağırlığında olup, her bir tanesi masa tenisi topu büyüklüğünde ve 18 gr şeker ihtiva etmektedir. Bir salkımı 700 gr gelen üzümün altı salkımı 6.400 dolar gibi bir bedelle 2011 yılında alıcı buldu.

japon densuke karpuz


Japon Densuke Karpuz ( 6 Bin 300 Dolar ): Yüzde yüz Japon ürünü olan Densuke karpuzu, dünyada sadece kuzey Japonya’da Hokkaidu bölgesinde yetiştirilmektedir. Bir bowling topuna benzer ilginç dokusu ve lezzeti ile son derece nadir bir meyvedir. Bir Densuke karpuzu 250-400 dolar arasında alınabilir, ancak 2008 yılındaki ilk hasattan bir karpuz 6.300 dolara alıcı bulmuştu.

kare karpuz


Kare Karpuz ( 800 Dolar ): Mükemmellik konusunda Japonların bu takıntısı nedendir acaba? İlk Japonya’da popüler olan kare karpuz, dünyada da popüler olmuş. Japonya’da yaklaşık 300 dolardan satılan kare karpuz, zengin Ruslar tarafından tanesi 800 dolardan satın alınmakta.

durian


Durian ( 200 Dolar ): Brunei, Malezya ve Endonezya yerelinde Durians olarak da adlandırılmaktadır. Meyvelerin kralı olarak anılan meyvenin iğrenç kokusu göz önüne alındığında, bu tabir oldukça ironik. Ancak kötü kokusuna rağmen tadı onu kesinlikle değerli kılıyor. Adedi başına da 200 dolar gibi bir bedelle satılmaktadır.

monstera deliciosa


Monstera Deliciosa ( 50 Dolar ): Meyve salatası bitkisi olarak bilinen Monstera Deliciosa, Orta Amerika’da Güney Meksika ve Guatemala’da yetişen tropikal bir meyvedir. Olgunluğa ulaşması tam bir yıl sürmektedir. Olgunlaşmamış olanları kesinlikle zehirlidir. Tuhaf şekilli, uzun ve yeşil olan bu meyve tuhaf bir koku ve tada sahip olup, muz ve ananas karışımı lezzetli bir kombinasyona sahiptir. Tanesi 50 dolardan alıcı bulmaktadır.
Son 50 Yorum
  1. Burak
  2. AHMET ISSEVER
  3. Ayaşlı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.