Menu

Dünyanın en kısa boylu insanları kimlerdir hangi ırktan geliyorlar


kisa-insanlar-1

Dünyanın farklı alanlarına yayılım göstermiş olan insan ırkları, birbirinden farklı ırksal özellikler göstermektedir. Bazı ülkelerde siyahi insanlar yaşarken, bazılarında çekik gözlü ırklar, bazılarında turuncu saçlı ve sakallı ırklar, bazılarında da beyaz tenli sarışın renkli gözlü insanlar varlıklarını sürdürmektedirler.

Durum böyle olunca, nasıl ki kişilerin hem ten renkleri hem saç renkleri hem de birbirinden ayırıcı farklı vücut tipleri olabiliyorsa; aynı farklılıklar soydan kaynaklı olarak boy uzunluğuna da vurabilir. Yani bazı ırklar oldukça serpilmiş ve uzun boylara sahip olabilirken, bazı ırkların dikkat çekecek kadar kısa olabildikleri görülmüştür.

Dünya üzerindeki en kısa boya sahip ırklar araştırıldığında ise, karşımıza bu ırkın Hint Okyanusu bölgesinde yaşadığı bilgisi çıkmaktadır. Hint Okyanusu’nda bulunan Andoman isimli adada yaşayan bu ırkın ismi Onge’dir ve Ongelerin içerisinde boyu en uzun olan kişinin fiziki olarak ölçümü yapıldığında boyu 1 metre 43 santim çıkmıştır. Gün geçtikçe soyları tükenmekte olan Onge’lerin siyahi olmaları neticesinde zenci ırkından geldikleri öne sürülür.

Onge ırkından sonra kısa boyluluklarıyla dikkat çeken bir başka ırk da pigmelerdir. Daha bilindik bir kısa boylu insan ırkı olan pigmelerin şehir içinde değil, tıpkı Onge ırkı gibi insanlıktan uzak alanda Kongohun İturi isimli ormanda yaşadıkları bilinmektedir. Bu ırkın kabilesinin içerisinde yapılan boy ölçümlerinde de, pigmeler arasında en uzun kişinin boyunun 1 metre 48 santim olduğu ortaya çıkmıştır.

Var olan ırklar haricinde de Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmış bir üne sahip olan kısa boylu adamın boyu ise sadece 54,6 santimdir. Aşağı yukarı yeni dünyaya gelmiş bir bebekle aynı boyda olan Chandra Bahadur Dangi isimli kişi, şu ana kadar dünya üzerinde yaşamış en kısa boylu insan olarak tarihe geçmiştir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.