Menu

Dünyanın en kalabalık ülkeleri


en kalabalık ülkeler

Dünya nüfusu 2010 yılı itibariyle 7 milyara yaklaştı. Bu nüfusun yüzde ellisinden fazlasını topraklarında barındıran ülkelerin bazıları geniş topraklara sahip olmakla birlikte, bazıları da çok daha sıkışık bir şekilde yaşamaktadırlar. Ülkelerin nüfusları 2010 yılına ait rakamları içermektedir. İşte, dünyanın en kalabalık ülkeleri;

çin


1 – Çin:  Yaklaşık 1 milyar 340 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık birinci ülkesi konumundadır. Nüfusu en fazla olan ülke olsa da nüfus artış oranı çok yüksek değildir.

hindistan 1


2 – Hindistan: Hindistan’ın nüfusu da yaklaşık olarak 1 milyar 170 milyon civarındadır ve bu nüfus oranıyla ikinci sırada yer almaktadır. Nüfus sayısı yüksek olunca, artış oranları da haliyle yüksek olmaktadır.

abd


3 – ABD: Amerika Birleşik Devletlerinin nüfusu 2010 yılı itibariyle yaklaşık 310 milyon civarındadır. Önünde bulunan ikinciyle arasındaki nüfus farkı 850 milyon gibi büyük bir farktır. kontrollü bir nüfus artışı sağlayan ülkelerden biri konumundadır.

endonezya


4 – Endonezya: Yaklaşık 240 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi Endonezya’dır. Nüfus artış hızı ile de sürekli kalabalıklaşan ülkelerdendir.

brezilya


5 – Brezilya: Geniş topraklara sahip olan Brezilya’nın nüfusu yaklaşık 200 milyon civarındadır. Bu oranla dünyanın beşinci kalabalık ülkesidir. Normal bir nüfus artış oranı bulunan ülkelerden biridir.

pakistan


6 – Pakistan: Yaklaşık 175 milyonluk nüfusu bulunan Pakistan, dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olarak yerini almıştır. Nüfus artışı da oldukça fazla olan ülkelerden biridir.

nijerya


7 – Nijerya: Nijerya 2010 yılı itibariyle 158 milyonluk nüfusa sahiptir. Nüfus artış hızı en fazla olan ülkelerden biridir.

bangladeş


8 – Bangladeş: Nüfusu hızla artan ülkelerden biri de Bangladeş’tir. 2010 yılı itibariyle yaklaşık 149 milyon nüfusu bulunmaktadır.

rusya


9 – Rusya: SSCB olduğu dönemlerde daha fazla sayıda milleti bünyesinde barındıran Rusya, dağılmasından sonra 142 milyon gibi bir nüfus miktarına gerilemiştir. Nüfus artış oranı oldukça düşük olan ülkelerden biridir.

japonya


10 – Japonya: 127 milyon gibi bir nüfusu bulunan Japonya’nın nüfus artışı da neredeyse hiç yok gibi, yerinde saymaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.