Menu

Dünyanın en ilginç cadde ve sokakları


cadde ve sokaklar

Dünyada görülmesi gereken çok ilginç yerler ve köşeler var.

Birbirinden ilginç ve bulundukları yerlerle özdeşleşen, en ilginç cadde ve sokakları sizler için derledik;

Spreuerhofstrasze


Dünyanın en dar sokağı – Spreuerhof srtasze / Almanya: Bu sokağı bildiğimiz diğer sokaklardan ayıran en önemli özelliği, bir ucunun genişliği 31 cm. diğer ucunun genişliğinin de 50 cm. olmasıdır. Almanya’nın Reutlingen şehrinde bulunmaktadır.

ebenezer sarayı


Dünyanın en kısa sokağı – Ebenezer sarayı / İskoçya: Guinness rekorlar kitabına da giren bu sokak 2,06 m. uzunluğu ile dünyanın en kısa sokağıdır.

lombard sokağı


Dünyanın en virajlı caddesi – Lombard sokağı / SanFrancisco – ABD: Her iki yanında lüks konutların bulunduğu bu cadde, dünyanın en virajlı caddesidir. 5 mil hız limitli ve tek yönlü bir caddedir.

Baldwin sokağı


Dünyanın en dik sokağı – Baldwin sokak / Yeni Zelanda: 350 metre uzunluğunda olan bu sokak, %30 bir eğime sahip ve dünyanın en dik sokağı olarak bilinmektedir. Yeni Zelanda’nın Dunedin şehrinde bulunmaktadır.

Judge Harry Pregerson Interchange


Dünyanın en karışık kavşağı – Judge Harry Pregerson Kavşağı / Los Angeles – ABD: 1993 yılında ulaşıma açılan bu kavşak sayesinde iki büyük otoyol birbirine bağlanmıştır. Otoyollarda seyreden araçların kesintisiz ve güvenli bir şekilde ilerlemeleri sağlanmıştır.

Highway 1 Avustralya


Dünyanın en uzun karayolu – Highway1 / Avustralya: Avustralya kıtasını çepeçevre dolaşan ve bütün şehirlerin merkezlerine de giren toplam 14.500 km. uzunluğunda dünyanın en uzun ulusal karayoludur.

Putrajaya kavşağı


Dünyanın en büyük döner kavşağı – Putrajaya / Malezya: Malezya başkanlık binasının çevresinde 3,4 km.lik uzunluğuyla dünyanın en büyük döner kavşağı olma özelliğini taşımaktadır.

Yonge Sokak


Dünyanın en uzun caddesi – Yonge caddesi / Ontaio – Kanada: Ontario gölü ve Simcoe gölü arasında olan bu cadde, 1.896 km. uzunluğuyla dünyanın en uzun caddesidir.

Magic Roundabout kavşağı


Dünyanın en karmaşık döner kavşağı – Magic Roundabout / Swindob – İngiltere: 1972 yılında trafiğe açılmış olan bu kavşak bir ana 5 de küçük döner kavşaktan oluşmaktadır. Bu özelliğiyle dünyanın en karmaşık döner kavşağı olarak bilinmektedir.

9 de Julio caddesi


Dünyanın en geniş caddesi – 9 De Julio / Buenos Aires – Arjantin: 9 Temmuz caddesi olarak bilinen bu cadde, 9 şerit genişliğinde oldukça geniş ve karşıdan karşıya geçmek için ciddi bir yürüme mesafesine sahiptir.
One Response
  1. semih

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.