Menu

Dünyanın en güzel adaları


Dünyanın en güzel adaları hepimizin hayallerini süslüyor. Tropik ve sürekli yaz ikliminin geçerli olduğu adalara dünya üzerinden yüzlerce insan turist olarak gitmektedir.

Peki, dünyanın en güzel ilk beş adası neresidir? İşte liste ;


Galapagos adaları ; Colon adaları ismi ile bilinir. Büyük Okyanusta Ekvatora bağlı adadır. Toplam 50.000 km2 lik bir yüzölçümüne sahiptir.  14 büyük ada, 8 küçük ve 40 minik adadan oluşmaktadır. Ünlü Darwin, evrim kuramı teorisine burada çalışarak sonuçlandırmıştır.  Dünya üzerinde farklı bitki türleri ve hayvan türleri ile en dikkat çekici alanlardan biridir. Denizi ve otelleri ile bir dünya harikasıdır. Büyük kara kaplumbağları bu adada çok fazla yaşamaktadır. Ayrıca büyük adanın deniz atına benzemesi açısından da dikkat çekicidir.


Maldivler ; Hint okyanusunda 1.200 adadan oluşan bir ülkedir. Hindistan’ın güneyinde bulunmaktadır. 1.200 adanın 281 tanesinde yerleşim vardır. Bunlardan 86 tanesi ise, otel ada olarak kullanılmaktadır. Maldiv Cumhuriyetinin %87′ si Müslümandır ve yönetim şekli cumhuriyettir. Yerli halkın yaşadığı alanlara domuz eti ve içki girişi yasaktır. Turizm ve balıkçılıkla geçimlerini sağlamaktadır. Tropik iklimin hüküm sürdüğü adalarda, denizin rengi, berraklığı ve kaliteli otelleri ile bir dünya cennetidir.


Cocos adaları ; Keyling adaları olarak da bilinmektedir. Hint okyanusunda Avustralya’ya bağlı adalardır. Toplam 14 km2’lik bir alana sahiptir. Ağırlıklı olarak, hindistan cevizi ağaçları bulunmaktadır. Turistik tesisleri ve doğal güzelliği ile bir cennettir.


Phi phi adaları ; Tayland’ın muhteşem güzelliği olan phi phi adaları bir cennettir. Kasım ve Şubat ayları bu adaya gitmek için en uygun zamanlardır. Diğer zaman aralığında muson yağmurları vardır. Canlı mercan resifleri ve plajları ile muhteşem bir alandır.  Ada, dalış sporu ile ilgilenenler için muhteşemdir.


Ometepe ; Yanardağ patlaması sonucunda Nikaragua’da oluşmuştur. Turizm, farklı bitki ve hayvan türleri , arkeolojisi ile dünyadan turist çekmektedir. Adanın The Cruz bölgesinde toprak altından çıkan 3000 çömlek bulunmuştur. Bu nedenle arkeologlar bu bölgenin çok önemli olduğunu söylemektedir. Dünyada ender görülen maymun türleri, köpek balıkları ile dikkat çekmektedir. Bu hayvan ve bitki türleri koruma altına alınmıştır. Mutlaka gezilmesi gereken bir adadır.
Son 50 Yorum
  1. firat
  2. Elif Ceren Kılıç
  3. ceren cb

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.