Menu

Dünyanın en güçlü ve önemli kadınları


kadınlar

Dünya tarihinde bazı kadınlar önemli yerlere sahiptir.

Yaptıkları hatta düşündükleri ile bazı hayatları değiştirenler olduğu gibi bazı hayatları bitirenler hatta döneme damgasını vuranlar da vardır.

İşte, dünya tarihinin en güçlü kadınları ;

hürrem sultan


Hürrem Sultan ; İstanbul’a ve padişaha  Kırım hanı tarafından hediye edilen Ukraynalı Anastasia daha sonra Hürrem Sultan olacaktır. Osmanlı imparatorluğu döneminde  o zamana kadar hiç olmayan, Kadınların Saltanatı’nı başlatacaktır. Bu nedenle, Hürrem Sultan döneminin en güçlü kadınıdır.

rahibe teresa


Rahibe Teresa ; Katolik dünyası tarafından yaşamış olan en kutsal insanlar arasında kabul edilir. Rahibe Teresa, kendini bakıma muhtaç, fakir ve aç insanlara adamıştır. Kalküta’da 1000 kişinin hayatını tek başına kurtarmıştır. Kendi döneminin en güçlü ve kutsal insanı kabul edilir.

agatha cristi


Agatha Christie ; Dünyanın cinayet ve polisiye romanlarını yazan ilk kadındır. Hercule Poirot karakterini sinemaya ve bize hediye eden kişidir. Yazdığı romanlarda ki akıcılık ve hala zevkle okunuyor olması onun dehasıdır.

kleopatra


Kleopatra ; Güzelliği ile çağlara meydan okuyan bu kadın, zekası ile Mısır hanedanını korumuş ve dağılmasını engellemiştir. O dönem için çok akıllı olan bu kadın halen konuşulmaktadır. Özellikle, aşkları ve aşkı uğruna yaptıkları ile önemli bir kadındır.

Anne Frank at her desk in Amsterdam.


Anne Frank ; Yahudi soykırımını dünyaya anlatan kadın olarak bilinir. Hatta bugün soykırımın simgesidir. 13 yaşındayken Nazi kampında tuttuğu günlükler nedeni ile dünya soykırımı öğrenmiştir. Dünyanın en güçlü kadınları arasındadır.

rosa parks


Rosa Parks ; 1930 yılında Amerika’da siyahlar ve beyazlar aynı otobüslerde yolculuk yapamıyordu. Parks’dan bir beyaz yer vermesini istedi, o yer vermeyince kanunlar gereği dövüldü ve tutuklandı. Parks’ın bu direnişi , siyahların ayağa kalmasına neden oldu. Böylece, siyahlar özgürlük arayışına Parks ile başladı.

margret techer


Margaret Thatcher ; İngiltere’nin ilk kadın başbakanıdır. Sert politikaları ve sivri dili ile demir leydi olarak anılmaktadır. Soğuk savaş döneminde ülkesini inanılmaz geliştiren başkanı olarak bilinir.

indra gandhi


İndira Gandhi ; Hindistan’ın ilk kadın başbakanıdır. Ülkesini parçalanmaktan kurtarmıştır. Çok ölüm tehditi almasına rağmen asla yılmamıştır. Fakat, kendi koruması tarafından suikast ile öldürülmüştür. Hindistanın ve dünyanın en güçlü kadınları arasındadır.

elonor roosvelt


Elanor Roosvelt ; Uluslararası İnsan Hakları Bildirgesini Birleşmiş Milletlere sunan ve hazırlayan , kabul ettiren kadındır. Bu bildirge nedeni ile insanlık ona borçludur. Dünyanın en önemli kadınları arasındadır.