Menu

Dünyanın en etkili 5 aşçısı


dünyanın en etkili 5 aşçısı

Bazıları için mutfakta yemek yapmak sıradan bir eylemken, bazıları için durum daha farklı.

Mutfakta mucizeler yaratan birçok ünlü aşçının çalıştığı restoranda onların ortaya çıkardığı lezzetleri tatmak isteyen pek çok insan bulunmaktadır.

Günümüzde ve geçmişte birçok isim yemek kültürleri konusunda insanlara farklı ve değişik lezzetleri sunarak tüm dünyaca tanınmışlardır. Biz de sizlere dünyadaki en etkili 5 aşçıyı tanıtmak istedik.

thomas keller


1. Thomas Keller: 1955 yılında Kaliforniya Oceanside’da doğan Thomas Keller, Amerikan tarihinde Fransız pişirme sanatında devrim yaratan bir isim olarak kabul edilmektedir. 1996 yılında en iyi Amerikan şef ödülünü kazanan Keller daha birçok ödülün de sahibi.

ferran adria


2. Ferran Adria: İspanyol şef Ferran Adria, gıda gastronomi dünyasına getirdiği yeni fikirler ve El Bulli adlı retoranı ile popüler bir isim olmuştur. 1962 yılında İspanya’nın Katalonya bölgesinde doğmuştur. Çeşitli restoranlarda çalışan Adria, işe ilk bulaşıkçı olarak başlamış, sonraları aşçılığa kadar çıkmıştır. El Bulli 2002 yılından bu güne 5 kez dünyanın en iyi restoranı seçilmiş, Ferran Adria ise dünyanın en yaratıcı şeflerinden biri olarak gösterilmiştir.

anthony bourdain


3. Anthony Bourdain: 1956 yılında New York’ta dünyaya gelen Anthony Bourdain, Fransa’da ailesi ile tatildeyken yemek pişirmeye olan aşkını keşfetmiş, üniversiteyi bitirdikten sonra Amerika Culinary İnstitute’a girmiş. 1988 yılında aşçı olmaya kesin olarak karar veren Bourdain, çeşitli restoranlarda çalıştıktan sonra bistro Brasserie Les Halles’de executive şef oldu. Günümüzün en önemli şeflerinden biri olarak nadir yemek kültürlerini araştırmaya devam etmektedir.

julia child


4. Julia Child: O sadece 32 yaşında dünyaca tanınan ikonik bir şef olmayı başaran bir isimdir. 1912 yılında Kaliforniya Pasedena’da dünya gelmiştir. Eşinin işi nedniyle 1948 yılında Paris’e yerleşen Julia Child, Eşi Fransa’nın ünlü yemek okulu Le Cordon Bleu’ya gitmesi için onu destekledi. 1961 yılında Amerika’ya döndükten sonra Fransız Yemek Sanatı ile ilgili kitabını yayınladı ve Amerika’da Fransız mutfağının yerleşmesi ve tanınmasında en etkili isim oldu.

charlie trotter


5. Charlie Trotter: 1959 yılında Illinois Winnetka’da dünyaya geldi. Siyaset bilimi mezunu olduktan sonra Avrupa’da 40’tan fazla restoranda çalıştı. Üniveristeyi bitirdiğinde aklında şef olmak gibi bir fikri bulunmayan Trotter, Amerika’ya döndükten sonra kendi restoranını açmaya karar verdi. İsviçre Lozan’da bulunan Fredy GIRARDET restoranının kalitesinden esinlenerek, Amerikan restoran deneyimini yenileştirme vizyonuyla dünyanın en etkili şeflerinden biri olarak çalışmalarına devam etmektedir.