Menu

Dünyanın en değersiz paraları


değersiz paralar

Her ülkenin para değerleri, onların ekonomik güçleriyle orantılı olarak değişiyor. Bir dönem ülkemizde de yaşanan büyük enflasyon oranları ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle Türk lirası dünyanın en değersiz paraları arasındaki yerini almıştı. O günleri hatırlayanlar bilirler, bol sıfırlı banknotlar sürekli olarak artmakta ve her geçen gün yeni miktarda banknotlar basılmaktaydı.

Artık, ülkemiz bu günleri atlattı ve dünyanın en büyük ekonomileri arasındaki yerini sağlamlaştırdı. Dolayısıyla da bol sıfırlı değersiz paralardan da kurtulduk. Ancak halen dünyada büyük enflasyon oranlarının yaşandığı, bol sıfırlı paraları kullanan ülkeler maalesef bulunmaktadır. İşte, dünyanın en değersiz paraları;

zimbabwe doları


Zimbabwe Doları: Büyük oranlarda enflasyon yaşayan Zimbabwe, dünyanın en fazla sıfırlı parasına sahip durumda. Okuyamadıysanız diye söyleyelim, yukarıdaki para tam 100 trilyon dolar… Amerikan Doları olarak karşılığı ise sadece 30 Dolar kadar.

vietnam dongu


Vietnam Dongu: Dünyanın en değersiz paralarından biri olan Vietnam Dongu’nun yukarıdaki miktarı sadece yaklaşık olarak bugünkü değerle 25 Amerikan Dolarına eşit.

endonezya rupiahı


Endonezya Rupiahı: Değersiz paralardan biri de Endonezya Rupiahı’dır. Yukarıda gördüğünüz paranın Amerikan Doları karşılığı yaklaşık bugünkü değerle 10 dolardır.

iran riyali


İran Riyali: En değersiz paralardan biri olan İran Riyalinin yukarıdaki 50 bin Riyal değerli olanı, yalnızca 5 Amerikan Doları karşılığa sahip.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.