Menu

Dünyanın en çirkin 10 şehri


dünyanın en çirkin şehirleri

Dünyada güzellikleri ile öne çıkan birçok yer olduğu gibi çirkinlikleri ile de öne çıkan yerler bulunmaktadır. Genellikle herkesin bildiği, gitmemiş olsa bile ismini bildiği pek çok şehir, farklı açılardan çirkinlikleriyle ön plana çıkmaktadır.

Birçok bilmediğimiz küçük ve orta ölçekli şehir de çirkinliklerden nasibini mutlaka almıştır, ama bunlar büyük şehirler.

İşte, dünyanın en çirkin 10 şehri;

guatemala city


1. Guatemala City – Guatemala: Bu duman ve suçla dolu olan şehir güzel bir ülke olan Guatemala’nın başkentidir. Şehirdeki binaların çoğu çökmenin eşiğinde gibi görünmekte, sanki bir gecekondu şehriymiş izlenimi vermektedir.

mexico city


2. Mexico City – Meksika: Şu anda dünyanın en tehlikeli şehirlerinden biri olarak bilinse de, yine de davetkar olan bir başkent. Ayrıca dünyanın en kirli şehirlerinden biridir ve gezilecek fazlaca bir yer de bulunmamaktadır.

amman ürdün


3. Amman – Ürdün: Dünyanın en büyüleyici tarihi yerlerinden biri olan Petra’ya ev sahipliği de yapan Ürdün’ün başkenti Amman, birbirinin üzerine çökmüş kirli görünümlü binaları ve kaotik sokakları olan bir şehir.

caracas venezuela


4. Caracas – Venezuela: Bu ülkenin güzellikleri dendiğinde ilk akla gelen, güzellik yarışmalarında sürekli dereceler elde eden kızları gelmektedir. Oysa, ülkenin başkenti Caracas için güzellik tabiri pek de uygun değil. Etrafı gecekondularla çevrili bir merkez ilçe gibi görünen ve planlaması olmayan karmaşık bir şehir.

luanda angola


5. Luanda – Angola: Afrika’nın son ekonomik başarı hikayesinin başkenti olarak muhteşem bir patlama yaşayan şehirde, çirkin ve şehrin silüetini bozan apartmanlar yükseliyor.

Chisinau Moldova


6. Chisinau – Moldova: Eski bir sanayi şehri olan Moldova’nın başkentinde ilk göze batan şeyler, eski Sovyet tarzı çirkin yapılar. Ülkede Sovyet döneminde yapılmış ve aynı mimari özellikleri taşıyan başka şehirler de var.

houston abd


7. Houston – ABD: Nüfusu bakımından ABD’nin dördüncü büyük kentidir. Birçok çirkin binanın olduğu şehirde en büyük sorun evsizlerin oranı. Nüfusun beşte biri yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

detroit abd


8. Detroit – ABD: Gerçekten çirkin olan Amerikan şehirlerinden biridir. Sadece estetik değil, aynı zamanda son on yılda nüfusun dörtte biri göç etmiş durumda. Endüstri tesislerinin azalmasıyla suç oranının da artması bunu tetiklemiş olabilir, ama çoğunlukla tuğla ve camdan yapılmış binalar kirli ve yıkık bir görüntü oluşturmaktadır.

saopaulo brezilya


9. Sao Paula – Brezilya: Bütün çalışmalar sanki Rio üzerinde yoğunlaşmış gibi ve diğer metropoller de bu yüzden unutulmuş. Yemek ve alışveriş söz konusu olduğunda heyecan verici bir şehir olabilir, ancak büyük ve çirkin beton yığını bir şehir görüntüsü verdiğine hiç şüphe yok.

los angeles


10. Los Angeles – ABD: Şehrin sıkışık yolları onu çirkin bir şehir olması için yeterli bir sebep. Dünyanın yaya dostu olmayan şehirlerinden biridir. Dünyanın en ünlü şehirlerinden biri olmasına rağmen, Hollywood ve yakın plajlarından başka gitmeyi gerektiren hiçbir neden yok.
One Response
  1. Binary sun set

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.