Menu

Dünyanın en büyük kuşu hangisidir


devekusu-1

Hayvanlar aleminde bazı hayvanların kendilerine has özellikleri bulunmakta ve kendilerinden bahsedilirken bu özellikleri ile anılmaktadırlar. Bu tip farklı bir özelliği olan hayvanlardan birisi de devekuşudur.

Devekuşlarının boyutları 1.80 cm. – 2.50 cm.’e varan sayılara ulaşabilmekte ve 150 küsür kilolarda olabilmektedirler.

Bu kadar uzun boylu bir hayvan olmasına karşılık devekuşlarının kanatları oldukça küçük ve kısadır.

Bu nedenle de devekuşları asla kanatlarını kullanarak uçamamaktadırlar.

Bu küçük boyutlardaki kanatlarını sadece daha hızlı koşabilmek için kullanan devekuşları, oldukça hızlanarak kanatları sayesinde saatlik 60 km. hıza ulaşabilmektedirler.

devekusu-2

Oldukça hızlı koşabilme yetenekleri de kendileri için bir özellik sayılabilmekte, bu yetenekleri sayesinde de kendilerini bulan tehlikelerden süratle kaçabilmektedirler.

Devekuşları hakkında düşülen yanılgılardan en büyüklerinden bir tanesi ise bu hayvanların başlarını kuma gömdüklerinin zannedilmesidir. Aksine deve kuşları tehlike anında savaşabileceğine inanıyorsa, özellikle de yavruları ve yumurtalarını tehdit altında görüyorsa hiç korkmadan düşmanına saldırarak tekme atmaya ve gagalamaya başlamaktadırlar.

Tür olarak evcil devekuşları ve yabani devekuşları bulunmaktadır. Eğitilebilen devekuşlarının tıpkı atlar gibi sırtlarına insan alarak taşıma yapabildikleri görülmüştür.
One Response
  1. Ern Cn Ynsvş

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.