Menu

Dünyanın en büyük kaşifleri


kaşifler

Yaşadığımız hayatın dönüm noktalarını oluşturan kaşifler, bitmek bilmeyen merak duygusunun esiridirler.

Şunu kabul etmekte fayda vardır ki, onlar sayesinde dünya ile ilgili pek çok şey öğrendik.

Aslında vardıkları noktada nereyi keşfettiklerini bazıları bilmese de onlara müteşekkiriz. İşte, dünyanın en büyük kaşifleri ;

amerigo vespucci


Amerigo Vespucci ; (1451- 1512) Ünlü kaşif ve İtalyan denizcisidir. İspanya adına yaptığı seyahatler ile Güney Amerika kıyılarını keşfetmiştir. Bu nedenle bu kıtaya onun ismi verilmiştir. İlk başlarda bu kıtayı Asya zannetseler de Amerikayı keşfederek ilk kez yerlilerle karşılaşan kişidir.

kristof kolomb


Kristof Kolomb ; 1492 yılında Kuzey Amerika’yı keşfeden Cenovalı denizcidir. Amerika’yı keşfettiği halde bu toprakları Hindistan sanmıştır. Kızılderililere de Hindu demiştir. 1506 yılında ölmüştür. Onun keşfi ile koloniler kurulmaya başlanmıştır.

vasco de gama


Vasco de Gama ; Ümit burnunu ve Hindistan’ı keşfetmiştir. Bu bölgelerde çok katliam yapsa da Portekiz kralı tarafından ödüllendirilmiş ve vali ünvanı alarak çok zengin olmuştur. Çok ünlü bir kaşiftir.

ibni batuta


İbn-i Batuta ; Tüm hayatı boyunca Asya’yı karış karış gezmiştir. 13. yüzyılın en büyük kaşiflerindendir. Yanında taşıdığı katibi nedeniyle yaklaşık 5 ciltlik gezi notları bir kültür mirasıdır. Yaklaşık 75 bin kilometre gezmiştir.

marco polo


Marco Polo ; Papa 9. Gregorius tarafından Kubilay han’a mektup götürmek için yollara çıkmış ve Çin, Türkiye, Türkmenistan da dahil olmak üzere yaklaşık 15 bin kilometre gezmiştir. Ülkesine döndüğünde hapse düşmüş ve tüm anılarını topladığı kitabı yazmıştır. Büyük bir kaşif, tarih ve etnograftır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.