Menu

Dünyanın en büyük 5 perakende işletmesi


dünyanın en büyük perakende işletmeleri

Dünya genelinde faaliyet gösteren birçok perakende işletmeleri bulunmaktadır. Gelişmiş ülkelerde büyük paylara sahip bu büyük perakende işletmeler, tek başlarına milyarlarca dolarlık cirolara ulaşmakta, günden güne daha da büyümektedirler.

Perakende zincirlerin giderek yaygınlaşması, küçük çaplı işletmelerin de bölgesel olarak zincirleşmelerine neden oldu. Ancak öyle markalar var ki, onların cirosal boyutlarına ulaşmak ya da yaklaşmak çok da kolay değil.

İşte, dünyanın en büyük 5 perakende işletmesi;

wal mart


1.. Walmart: 2013 yılı geliri şu ana kadar 469,2 milyar dolar olarak hesaplanan Walmart, dünyanın en büyük perakende işletmesidir. Walton ailesine ait olan şirket, 15’ten fazla ülkede faaliyet gösteren dünyanın en büyük halka açık üçüncü büyük şirketidir.

tesco plc


2. Tesco PLC: 2013 yılı itibariyle şimdiye kadarki geliri 106,2 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. İngiltere’nin en büyük çok uluslu perakende işletmesidir. Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da 15 ülkede faaliyet yürüten şirketin toplam 6351 adet mağazası bulunmaktadır.

carrefour


3. Carrefour: Dünyanın en büyük hipermarket zincirlerinden biri olan Fransa merkezli çok uluslu bir perakende işletmesidir. 2013 yılı gelirleri şu ana kadar 105 milyar dolar olarak hesaplanan şirket başta Avrupa, Arjantin, Çin, Brezilya, BAE, Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye gibi bölgelerde çalışmaktadır.

costco


4. Costco Wholesale Corporation: Üyelik sistemiyle çalışan dünyanın en büyük üyelik zincirine sahip kuruluşudur. 2013 gelirleri şu ana dek 97,1 milyar dolar olarak görünen Costco’nun dünya genelinde 626 mağazası bulunmaktadır. Mağazalarının çoğunluğu ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, Meksika, Güney Kore ve Japonya gibi ülkelerde yoğunlaşmaktadır. Costco, dünyanın en hızlı büyüyen perakende işletmelerinden biri olarak gösterilmektedir.

kroger


5. Kroger: 1983 yılında kurulan Kroger, ABD’nin en büyük market zincirlerinden biri olmuştur. Süpermarket işletmeciliği ve mücevher mağazaları işletmeciliği de yapan Kroger’in 2013 yılı gelirleri 96,8 milyar dolar civarında gerçekleşmiştir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.