Menu

Dünyadaki garip cenaze gelenekleri


garip cenaze

Dünyada bazı kültürlerde cenaze törenleri bildiğimizin çok dışında yapılmaktadır.

Dünyadaki garip cenaze geleneklerinden bir derleme yaptık.

Bu listeyi görünce çok şaşıracaksınız

life gem


Vücudumuzda karbon elementinin fazlalığını biliyorsunuz değil mi? Amerika’da Life Gem isimli bir firma yakılan insan bedenlerinde ki karbon atomlarından yüzük gibi pek çok aksesuar yapıyorlar. Kol düğmesi, broş ve kolye ucu gibi pek çok taş üretimi yapılabiliyor. Böylelikle ailenizden olan insanları sürekli üstünüzde taşıyorsunuz.

tana troja cenazeleri


Tana Toraja cenazeleri ; Endonezya’da Tana Toraja bölgesinde yaşayan halk, cenazelerini düğün yapar gibi kaldırıyorlar. Müzik, dans ve verilen ziyafetler ile cenazeler haftalarca, yıllarca devam edebiliyor. Dolayısı ile cenaze töreni maliyetli ve statü göstergesi oluyor. Bu törenler sırasında ölü sanki yaşıyormuş gibi kabul ediliyor onunla konuşuluyor. Ölüler, cenazenin sonunda mağaraya kıyafetleri ile yerleştiriliyor.

madagaskar


Madagaskar da ve pek çok uzak doğu kültüründe cenaze işlemi yapıldıktan sonra her yıl ölüm tarihinde ceset yerinden çıkarılıyor, kıyafetleri giydirilip şenliklere katılıyor. Dans ettirilmesi yanı sıra yemek bile veriliyor. Bu şekilde ölen kişinin insanlar arasında ruhunun dolaştığına inanılıyor.

yam yam


Güney Avustralya’da ve Afrika’nın bazı kabilelerinde, ölüye saygı etini yiyerek gösteriliyor. Böylece, ölünün yakınları ve çevresi onun ruhunun hep yanlarında kalacağına inanıyor. Genelde cesedin, yüz, kol, bacak ve karın yağları yeniliyor çünkü yağ ile yiyen kişiye ölen kişinin ruhu geçecektir.

japonlar


Japonya’da budist rahipler, ölüm hazırlığı yaparlar. Öncelikle vücutlarını zayıflatır, yağları yakarlar. Kendilerine kurt yedirerek kusarak ve ishal yolu ile sıvıları boşaltırlar. taştan yapılmış bir tabuta girerek, ölmeyi beklerler. her sabah rahip kontrol edilir ve yaşıyorsa bir çan çalınır. Çanın çalmadığı gün rahip ölmüştür. Tabut kapatılır ve yaklaşık 3.5 ay sonra tabut açılarak kontrol ediliyor. Bu işlemler nedeni ile ceset hiç bozulmuyor ve mumyalanmış oluyor. Tekrar dünyaya geldiğinde aynı bedeni almak için uygulanan garip bir törendir. Japonya hükümeti bunu yasaklasa da halen bu uygulama devam etmektedir.
Son 50 Yorum
  1. Aleyna
  2. gonul

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.