Menu

Dünya üzerindeki en yaşlı ağaçlar


Dünya üzerinde canlıların var olduğu zamanların öncesinde, var olan en eski canlılardan biri olarak ağaçlardan bahsetmek mümkün olmaktadır. Bir kaç bin yıldır var olan ağaçlardan bahsedebilmemiz mümkünken, yapılan araştırmalarda bu tip ağaçların hangi dönemleri görüp geçirdiği bilinebilmekte; bu nedenle de yaşı çok olan ağaçlara ekstradan koruma özeni gösterilmektedir.

Bilgiler bu yöndeyken, bugüne kadar keşfedilmiş en eski ve değerli ağaçlar şu şekilde özetlenebilmektedir;

1.Bristlecone çamı (Metuşelah)
Çok yavaş büyüme özelliğine sahip olduğundan, dünyadaki en yaşlı ağaçlardan biri olma özelliğini kazanmıştır. Bol miktarda reçine üreten bu ağacın, bahsedilen özelliği kendisini mantarlardan ve böceklerden koruyabilmektedir. Ağaçların asıl adı “Bristlecone” olsa da “Metuşelah” diye adlandırıldıkları bilinmekte ve bu ağacın aslen Kaliforniya’da olduğu söylenmektedir. Bilinen en yaşlı Metuşelah ağacı 4800 yaşındadır.


2.Zoroastrian Sarv (Sarv-e-Abarkooh)
İran’da Abarkooh’da yer alan bir ağaç olan Zoroastrian Sarv, 4000 yaşındadır ve o bölgede genel manada mezarlıklara ekilen bir ağaç çeşididir. Bu ağaç için İran’da yaygın olan inanış, Zerdüşt’ün gökten indiği sırada dünyaya da bu ağacı indirdiğidir. Bu sebepten ötürü bu ağaca ülkede ayrı bir önem verilmektedir.


3. Llangernyw Yew
Yeryüzünde bu ağacın 35.000.000 yıldır gökyüzünde var olduğu söylenmektedir. Bu türden var olan en eski ağacın 3600 yaşında olduğu ve malzemesinin pahalı fiyatlara çatı kerestesi olarak kullanıldığı bilinmektedir.


4. Alerce ağacı
Bu ağacın keşfi, dendroloji alanıyla ilgilenen bilim insanları tarafından 1993’te keşfedilmiştir. O yıl Şili’de bulunan Andes dağlarında keşfi yapılan Alerce ağacının 3500 yıldır o bölgede bulunduğu tespit edilmiştir. Uzunluk olarak yaklaşık 45 metreye kadar uzayan bu ağaç, her sene 1 mm. kadar genişlemektedir.


5. Senator
“Batalık selvisi” olarak da bilinen bu ağaç, Florida bölgesinde Big Tree Parkı’nda yaşamaktadır. 5100 metreküplük bir hacmi olan bu ağacın en büyük bataklık ağacı olarak boy gösterdiği bilinirken, 37 metrelik boya sahip olan ağacın yaşı da 3200 olarak belirlenmiştir.


6. Patriarca de Floresta
Yavaş büyüme hızına sahip olan ağaçın, gelişimini sürdürdüğü süreçler boyunca boyu 60 metreye kadar uzamaktadır. Yaklaşık 3000 yaşında olan bu ağaç, Atlantik ormanında çok eskiden beri var olmaktadır.


7. Alıshan Sacred
Sicilya’daki Etna Yanardağı civarında yer alıyor. Yaşının 2 bin ve 4 bin civarında olduğu sanılıyor.


8. General Sherman

Kaliforniya’da yer alan Sekoya Ulusal Parkı’nda bulunan bu ağaç türü, 27 katlı bir bina ile aynı boyutlara ulaşabilmektedir (yaklaşık 82 metre). Ağaç oldukça heybetli ve büyük olduğundan çapı da 30 metre olarak hesaplanmıştır. Yaş olarak farklı boyutlardaki General Sherman’ların 2000 ike 4000 yaşları arasında olduğu belirlenmiştir.


9. Jomon Sugi

Japonya’da “Japon çamı” olarak bilinen bu ağacın eni 16 metreyi bulmakta, boyu ise 24 metreye kadar uzamaktadır. Japonya’da bulunan Yakushima adasında dağın kuzey kısmında yükselen bu ağaçlar, yaş olarak 7000 yıllığa kadar gitmektedir.
Son 50 Yorum
 1. Muhammet
 2. dilara
 3. sevda
 4. berfin can
 5. ad4d5t
  • imimmi
  • gökhan
 6. Altay Doyum
 7. Olcan Aagc
 8. Necati Alpay
 9. Osmanlı TorunuHatice Tml
  • Anonim
 10. hasan
 11. Avşa Adası

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.