Menu

Diş eti hastalığı belirtileri


diş eti ilti

Dişeti hastalığı belirtileri

Diş eti ve diş sağlığı çok ciddi problemler yaratabilir. Bakteri plakları ve diş etlerinde oluşan iltihaplar zamanla diş etlerinde çekilme ve kanamalar yaratmaktadır. Tedavisi yapılmazsa çok ilerleyebilecek olan bu durum kesinlikle kontrol altına alınmalıdır.

Diş eti iltihabının başlıca belirtisi dişeti kanamalarıdır. Diş etlerinde ki renk değişimleri, şekilsel bozukluk yukarı çekilmeler, ağız kokularının artması diş eti iltihabı belirtisidir. Zamanla ilerleyen iltihap dişlerin çürümesine ve diş kaybına neden olmaktadır. Diş etlerimiz pembe ve üzeri pütürlü bir görünümdedir.

Diş eti hastalıklarının belirtileri nelerdir?

Diş eti hastalığının başlıca belirtisi diş eti kanamasıdır. Özellikle dişlerin fırçalanması süresinde görülen kanamalar zamanla bir şey yerken ve durup dururken oluşmaya başlar.

Diş etlerinde şişlik ve kızarma, tahriş olma.

İltihap oluşması ve diş aralarında siyah bölgeler gözükmesi.

Dişler arasında açılmalar, sallanmalar ve uzayan dişler.

Ağızda kötü koku ve tat hissi.

Diş eti hastalığı nedenleri nelerdir?

Diş eti hastalıkların genel nedeni, diş plağıdır. Özellikle şekerli gıdaların tüketilmesi ile oluşan bakteriler dişlere tutunurlar ve saydam bir tabaka oluştururlar. Bakteriler zamanla diş etlerine yayılarak bu oluşumu arttırırlar.

Genetik yatkınlığın diş eti rahatsızlıklarını arttırdığı da ayrı bir konudur. Aile içinde birinci dereceden yakın akrabalarında diş eti iltihabı varsa veya diş etlerinde başka sorunlar yaşandıysa mutlaka hekime başvurarak önlem alınmalıdır. Yapılan araştırmalar %30 civarında genetik yatkınlık olduğunu göstermektedir.

Ağız bakımına dikkat etmeyen insanlarda diş eti rahatsızlıkları sıklıkla görülen bir durumdur. Sigara kullanan insanlarda diş etlerinde gevşeme sıklıkla rastlanan bir durumdur. Daha sonraları bu gevşeme iltihaba neden olmaktadır.

Antidepresan , doğum kontrol hapları, kalp ilaçları kullananlarda diş eti hastalıkları görülür. Ayrıca hamilelik gibi hormonların daha fazla çalıştığı ya da bozukluk olduğu dönemlerde diş etlerinde iltihap sıklıkla görülür.

Şeker hastalığı ve kanser, kötü beslenme yanlış yapılan dolgular diş etlerinde zamanla iltihap oluşturur.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.