Menu

Diş ağrısına ne iyi gelir


Diş ağrısı çok kötü bir ağrı türüdür. Başladığında, durdurmak için elimizden geleni yaparız. Düzenli olarak diş fırçalamak, diş ipi ile diş aralarını temizlemek ve diş hekimine gözükmek diş sağlığımız için gereklidir. Fındık, ceviz gibi yemişlerin sert kabuklarını dişler ile kırmak, dişlerimize zarar vermektedir, bu nedenle yapılmaması gereken eylemlerdendir.

Diş ağrısına karşı yapılabilecekler

Dişin ağrısı başladıysa, ağız iyice fırçalanmalı ve ağrıyan dişin üstünde yemek kalıntısı olmamalıdır.  Yarım su bardağına 1 çay kaşığı tuz atılmalı, karıştırılarak ağız bu su ile çalkalanmalıdır. Ağrı bir miktar yavaşlayacaktır.

Ağrıyan dişin üstüne, kesinlikle aspirin ya da ağrı kesici ilaçlar ezilerek koyulmamalıdır. Bu ilaçlar çevre dokularda ve diş etlerinde tahriş yaratarak ağrıyı arttırabilir.

Eğer iltihap oluşursa, o bölgeye soğuk kompres yapılmalıdır. Mutlaka hekime gidilmelidir.

Diş üzerinde bir oyuk varsa, karanfil yağı damlatılmış küçük bir pamuk buraya yerleşebilir. Bu işlem uygulanırken, karanfil yağı diş etine değdirilmemelidir çünkü diş etini tahriş edebilir.

Sarımsak iyice ezilir. Ezildikten sonra ağrıyan dişin etrafına masaj yapılarak sürülür. Bir süre sonra ağrı yavaşlayacak ve duracaktır.

Maydanoz iyice ezilir ve ağrıyan dişin etrafına masaj ile sürülür, bir süre sonra diş ağrısı duracaktır.

Karanfilin içinde bulunan tohum, ağrıyan dişin üstüne koyulur. Parmak ile baskı yaparak bir miktar bekletilir.

Dişte şişmeler varsa, bu çene kemiğinde ve yanakta nodül oluşturmuşsa dişte iltihap vardır. İltihaplanan diş için, kendi kafanıza göre asla antibiyotik kullanmayın. Bir diş hekimine gitmek ve hekimin verdiği antibiyotikleri kullanmak gereklidir. Çünkü yanlış bir antibiyotik kullanımı ile iltihabı arttırabilirsiniz. Hekimin verdiği ilaçlar kullanıldıktan bir süre sonra, iltihap azalacak ve dişiniz çekilecektir. Dişte sinirlerin ölmesi ile diş ağrınız komple geçebilir, fakat ilerleyen durumlarda yayılmış iltihaplar oluşabilir.
One Response
  1. Saleh

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.