Menu

Derinin Görevleri Nelerdir ?


Deri nedir?

Deri, tüm vücudumuzu dış yüzeyden kaplayan dokuya verilen addır. Derimiz, vücudumuzdaki en büyük organımız olma özelliğini taşır çünkü vücudumuzun tüm bölgelerini korumakla yükümlü tek organdır. İnsan derisinin vücudumuz için bir çok görevi ve faydası vardır. Kısaca derinin görevlerini şu şekilde özetleyelim;

Derinin görevleri nelerdir?

Deri, vücudumuzun dokunma duyusunu sağlayan bir organ niteliğindedir.

Bedenimizi dışarıdan gelebilecek çarpma veyahut darbelere karşı koruyucu bir kılıf olma özelliğini taşır.

Vücuttan yağ ve ter atılımında aracı görevindedir.

Vücudu toz ve mikroplara karşı bağışıklık sistemi sayesinde korur.

Deri, vücudumuza D vitamini almamız için bir aracıdır.

Vücudun yaşlanması deriyle birlikte gerçekleşir ve yaş ilerledikçe deri de yaşlanmaya bağlı olarak değişim gösterir.

Beden sıcaklığının düzenlenmesini sağlar.

Damarlardaki kanın akışını ve damarların boyutlarının değiştirilmesi gibi durumlar deriyle bağlantılıdır.

Acı, basınç, soğuk, pürüzlü yüzey vb. olguları hissetmemizi sağlar.

Vücudumuzun alacağı pozisyon için yardımcı olma niteliğini taşır.

Vücudumuzun aşırı derecede su kaybetmesini önleyicidir.

Derinin bölümleri nelerdir?

Üst deri :Üst tabakada yer alan deri, alt tabakadaki deriyi koruma işlevini üstlenir. Üst tabakadaki deride herhangi bir kan damarı ya da sinir bulunmaz. Bu deri yapısı derinin rengini oluşturan hücrelerden meydana gelmiştir. Üst deri, güneşten gelen zararlı ışınlardan vücudumuzu korur ve alt kısmında da hücrelerden oluşan bir tabaka barındırır.

deri-yoluyla-hissetme

Alt deri : Alt tabakada yer alan deri, üst tabakada yer alan deriye göre daha kalın bir yapıya sahiptir. Alt tabakadaki deri canlı hücrelerden meydana gelmiştir. Bu bölümdeki deride kıl kökleri, sinirler, kan damarları, ter bezleri ve yağ bezleri bulunur. Alt derinin bir alt tabakasında da yağ tabakası yer almaktadır. Bu yağ tabakası vücudumuzu darbelere karşı korumaktadır ve vücudun sıcaklığını kaybetmesine engel olur. Ayrıca alt deride bulunan ter bezleri de terleme ihtiyacımızı karşılamamızı sağlar.

Derinin değerlendirme koşulları

Deriyi değerlendirmek için 6 ana koşul bulunur. Bu koşullar şu şekildedir;

Mevcut rengi

Bulunduğu kalınlık

Bütünlüğünün tam olup olmadığı

Barındırdığı ısı derecesi

Barındırdığı nem derecesi

Ton değeri

Deri yoluyla hissetme nasıl gerçekleşir?

Deri yoluyla duyusal bir şeyler hissetmemiz alt deri sayesinde gerçekleşir. Alt deride duyu almaçlarımız bulunur ve bu duyu almaçları sayesinde yumuşaklık, sertlik, pürüzlülük, düzlük, sıcak, soğuk, basınç gibi pek çok hali hissedebilmemiz mümkündür. Duyu almaçları ile hissedilen duyular, sinirler vasıtasıyla beynimize iletilir ve beynimizde de bu duyunun ne olduğu kodlanarak ne hissettiğimiz ortaya çıkar. Alt derinin her bir kısmında aynı hassasiyette duyu almacı yoktur ve bu sebeple dudaklar, parmak uçları gibi bölgelerde his duyusu daha fazladır. Çünkü bu bölgelerdeki duyusal sinirler vücudumuzun diğer bölümlerine göre daha fazladır.

Deri sağlığının önemi nedir?

İnsan vücudundaki deri, sağlıklı olduğu sürece yapması gereken görevleri de eksiksiz gerçekleştirir. Deri sağlığı için dengeli ve yeteri miktarda besin alma, sağlıklı bir sindirime sahip olma, bedensel olarak sağlıklı davranışlarda bulunma, yeterli dinlenme ve yeterli uyku süreci geçirme, ılık duş alma ve yeterli temizlik malzemesi ile yıkanma(su, sabun gibi) gibi koşullar gereklidir. Bu koşullar sağlanmadığı taktirde en basit örnek olarak cilt üzerinde oluşan kirler örnek verilebilir. Bu kirler deride yer alan gözenekleri tıkayarak yağ bezlerini ve ter bezlerini düzgün çalışmaktan alıkoyar. Böylelikle hem deri sağlığı bozulur hem de insan vücudu bu kirlerden dolayı kötü bir koku yaymaya başlar. Derilerine zararlı kimyasallar nüfus edebilecek ya da başka şekilde kirli ortamlarda bulunabilinecek işlerde çalışan kişilerin deri sağlıklarına ekstradan önem verip temizliklerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.